Nowy Mammograf – nowe możliwości w SP ZOZ w Przeworsku

Koniec ery analogowej mammografii w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku. Od miesiąca w przeworskim szpitalu funkcjonuje nowy aparat mammograficzny, który zastąpił stary, mocno wysłużony, ponad osiemnastoletni sprzęt.

Nowy mammograf za ponad 1,2 mln zł udało się zakupić dzięki dofinansowaniu w wysokości 85% z UE w ramach projektu „Poprawa jakości diagnostyki obrazowej i endoskopowej oraz leczenia operacyjnego i intensywnej opieki medycznej w SP ZOZ w Przeworsku” zaś pozostałe 15% (180 tys. zł) zostało sfinansowane przez Powiat Przeworski.

Nowy cyfrowy aparat HOLOGIC SELENIA DIMENSIONS – jest najnowocześniejszym aparatem w Polsce i najnowszym na Podkarpaciu. MAMMOGRAFIA CYFROWA to: wyjątkowa DOKŁADNOŚĆ badania (możliwość dostrzeżenia nawet niewielkich zmian w piersi), REDUKCJA dawki promieniowania, doskonała JAKOŚĆ obrazów i możliwość ich analizy przez lekarzy. Jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Jest to niezwykle ważne, ponieważ rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

Rak piersi jest chorobą postępującą. Guzki o niewielkich rozmiarach częściej oznaczają wczesną fazę choroby, w której jest lepsze rokowanie. Jest wtedy większa szansa na pełne wyleczenie oraz większy odsetek operacji oszczędzających pierś.
NFZ podaje, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które robiły mammografię co rok lub co dwa lata, nawet o 30 proc. zmniejszyła się umieralność z powodu tego nowotworu. Kobiety w tym przedziale wiekowym mogą za darmo i bez skierowania zbadać się profilaktycznie w ramach programu, który SP ZOZ w Przeworsku realizuje od ponad 18 lat. Pierwsze badanie powinno być wykonane począwszy od 35 –go roku życia – ze skierowaniem od lekarza.

Na badania zarejestrować można się osobiście w Pracowni Mammograficznej SP ZOZ w Przeworsku lub telefonicznie pod numerem 570 701 555.

Na zdjęciu:

Pracownia Mammograficzna w SP ZOZ w Przeworsku

Lek. Bogusława Kapusta – Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej (po prawej)

Technik radiolog – Grażyna Tytuła (po lewej)

Źródło http://www.powiatprzeworsk.pl/aktualnosci/nowy-mammograf-nowe-mozliwosci-w-sp-zoz-w-przeworsku,art2477/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
NAJŁADNIEJSZY OGRÓD I BALKON W PRZEWORSKU – EDYCJA 2018

„Ogrody, ogrody, zielone azyle, tu dzień twój zmęczony przysiądzie na chwilę....” 20 września w salach ratusza odbyła się uroczysta gala

Zamknij