OD DZIŚ ZMIANY W PRAWIE O RUCHU DROGOWYM

Jazda bez policy ubezpieczeniowej oraz dowodu rejestracyjnego od dziś nie jest już wykroczeniem. Podczas jazdy kierujący samochodem zarejestrowanym w Polsce w czasie kontroli drogowej okazuje tylko uprawnienia do kierowania pojazdem.

Od dziś weszła w życie zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kluczowa zmiana dotyczy dokumentów podczas kontroli drogowej. Do wczoraj każdy kierujący pojazdem miał obowiązek posiadać przy sobie i okazać na żądanie uprawnionego organu prawo jazdy, dowodów rejestracyjny pojazdu lub pozwolenie czasowe oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu. Od dziś podczas kontroli drogowej policjant nie będzie już żądał dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu, jak również ubezpieczenia OC. W myśl nowych przepisów weryfikacja danych o pojeździe oraz o dokumentach pojazdu może następować w centralnej ewidencji pojazdów.

Uchylenie obowiązku posiadania podczas kontroli drogowej przez kierującego dowodu rejestracyjnego oraz policy ubezpieczenia OC spowodowało również nowelizację przepisów dotyczących zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Od dziś zatrzymanie dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez policjanta podczas kontroli będzie ograniczało się do wprowadzenia takiej informacji do centralnej ewidencji pojazdów. Zwrot zatrzymanego elektronicznie dowodu rejestracyjnego nastąpi po ustaniu przyczyny i wówczas policjant informację o zwrocie dokumentu przekazuje do centralnej ewidencji pojazdów. Wprowadzone zmiany nie dotyczą pojazdów zarejestrowanych za granicą. Dla tych pojazdów tryb postępowania nie uległ zmianie.

Za zatrzymany elektronicznie dowód rejestracyjny policjant wyda kierującemu pokwitowanie, tak samo, jak to miało miejsce przed zmianą przepisów.

rj

Źródło http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-przeworsk/wydarzenia/87790,Od-dzis-zmiany-w-Prawie-o-ruchu-drogowym.html

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy Mammograf – nowe możliwości w SP ZOZ w Przeworsku

Koniec ery analogowej mammografii w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku. Od miesiąca w przeworskim szpitalu funkcjonuje nowy aparat

Zamknij