Zachowajmy ostrożność robiąc zakupy w sieci

Coraz więcej osób korzysta z możliwości robienia zakupów za pośrednictwem Internet. To wygodne, gdyż, nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami… Niestety może wiązać się to z ryzykiem, stania się ofiarą oszustwa. Przekonała się o tym 19-letnia mieszkanka powiatu przeworskiego zamawiając początkiem grudnia ubiegłego roku kosmetyki, których nie otrzymała. Policja radzi co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą podejmują sprawy min. dotyczące oszustw internetowych. Pomimo, że sprawcom tego typu czynów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, przestępstwa te zdarzają się coraz częściej. W minionym miesiącu do komendy w Przeworsku zgłosiła się 19-letnia mieszkanka powiatu przeworskiego zgłaszając o popełnionym na jej szkodę oszustwie. Kobieta początkiem grudnia ubiegłego roku zamówiła kosmetyki za pośrednictwem jednego z portali internetowych i do chwili zgłoszenia ich nie otrzymała. W sprawie prowadzone jest postępowanie.

Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących bezpiecznych zakupów w sieci:

  • Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
  • Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i „dokumentacji”
  • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Zdjęcia Zdjęcie 1

Informacje zaczerpnięte ze strony: www.policja.pl

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
XI GALA PIŁKARSKA

Dzisiaj o godz. 19.00 w hotelu Nowy Dwór w Świlczy odbędzie się XI Gala Piłkarska organizowana przez Podkarpacki Związek Piłki

Zamknij