Żuklin

Żuklin – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Kańczuga.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.
Informacje ogólne

Mała wioska położona nad rzeką Mleczką. Sąsiadujące miejscowości: Kańczuga, Krzeczowice, Niżatyce, Łopuszka Mała oraz Pantalowice. Leży na Podgórzu Rzeszowskim na wysokości 210 m n.p.m., w odległości 13 km na południe od Przeworska. Tereny na których znajduje się Żuklin zostały utworzone z osadów trzeciorzędowych. Gleby występujące na tym terenie to gleby gliniaste i czarnoziemy. Tereny te nie posiadają bogatej szaty roślinnej zwierzęcej. Na tym terenie można zaobserwować w dość dużym stopniu ocieplanie klimatu.

Żuklin został założony w 1384 roku. W 1390 r. Wieś należąca do klucza kańczudzkiego, była własnością Tarnowskich, a potem przeszła do Pileckich – dziedziców Kańczugi i okolic przeszło 200 lat. Następnie na ponad 100 lat przechodzi do Ostrowążów, a po roku 1623 właścicielami są Lubomirscy. W 1498 r. napad tatarski spowodował wyludnienie wsi. Wielu mieszkańców zginęło, część dostała się do niewoli i została wywieziona do Turcji i Macedonii. W 1624 r. ma miejsce ponowny napad tatarski, ale i później ludność nie ma spokoju. Napady Kozaków, Szwedów, Rakoczego, częste przejścia wojsk i ciągła obawa przygnębiająco wpłynęły na ludność, która przenosiła się w bezpieczne miejsca. W 1812 roku Żuklin i Siedleczka (220 morgów) dostają się w ręce Kellermannów, mieszkających w Żuklinie.
Zespół placowy Kellermannów

W Żuklinie znajduje się bardzo ciekawy pałac z drugiej połowy XIX wieku, który otoczony jest parkiem z tego samego okresu. W 1946 roku w pałacu zostało założone liceum ogólnokształcące, następnie mieściły się tam warsztaty Szkół Odzieżowych. W 2000 roku był on jeszcze własnością gminy i miasta Kańczuga i planowano tam utworzyć ośrodek dla dzieci z porażeniem mózgowym lub dom samotnej matki. Rok później został wykupiony przez prywatnego inwestora z Rzeszowa (którego babka mieszkała w Żuklinie przed laty). W pierwszym roku po zakupie pałacu odnowiono jedynie stróżówkę i część pałacu. Od tamtej pory prace zamarły (prawdopodobnie z powodu braku funduszy).

W skład zespółu pałacowego Kellermannów wchodzą:
murowany, piętrowy pałac (II poł XIX wieku)
główny wjazd – brama i kordegarda (II poł. XIX wieku), współcześnie odnowione
park krajobrazowy
Kolej wąskotorowa
W Żuklinie mieści się stacja linii kolei wąskotorowej Przeworsk – Dynów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wola Rzeplińska

Wola Rzeplińska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Kańczuga. W latach 1975-1998 miejscowość

Zamknij