Źródło Powiat Przeworsk

Początek stycznia to czas kolędowania, spotykania się rodzin i różnych grup na spotkaniach opłatkowych i wieczorach kolędowych.

7 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, miało miejsce takie świąteczne spotkanie opłatkowe połączone z jasełkami, które zaprezentowali uczniowie szkoły.

Od kiedy w XIII w. święty Franciszek z Asyżu w grocie wyczarował świat betlejemskiego cudu – tak silnie poruszający ludzką wyobraźnię i uczucia – tradycja jasełek-misterium wpisała się na stałe w przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia.

Treścią inscenizacji jasełkowych jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i wydawać by się mogło, że przecież nic nowego nie może się tu wydarzyć, bo temat jest nam znany od wieków. Współcześnie jednak bardzo często jasełka są przerabiane i wplątywane są do nich wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń. Tak też było w zaprezentowanym przez uczniów przedstawieniu bożonarodzeniowym pt. „Paradoks wigilijny”. Przypomniało ono głęboki, coraz częściej zagubiony, sens Świąt Bożego Narodzenia i podstawowe treści orędzia Jezusa, który nadal szuka naszej wiary i wprowadzania w życie przykazania miłości.

Przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły ujawniło kolejne aktorskie talenty i przyniosło wiele autentycznych wzruszeń. Zgodnie z tradycją na scenie pojawili się: Maryja z Dzieciątkiem, Józef i Aniołowie, a prawdziwa szopka ze słomianym dachem, odświętny stół z wigilijnym nakryciem i strojna choinka, nadała spektaklowi prawdziwego uroku.

Nastrojowe kolędy i piosenki bożonarodzeniowe zaprezentował uczniowski zespół pod kierownictwem p. Krzysztofa Sebzdy.

Wspólnie z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły jasełka oglądali i łamali się opłatkiem znakomici goście: p. Zbigniew Kiszka Starosta Przeworski, p. Mariusz Pieniążek Sekretarz Powiatu Przeworskiego, ks. dziekan Tadeusz Gramatyka, ks. prałat Stanisław Szałankiewicz, nauczyciele i pracownicy – emeryci oraz rodzice.

Po spektaklu wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i zasiedli przy wigilijnym stole. Jest to bowiem czas, gdy rodzinna, wyjątkowa świąteczna atmosfera udziela się każdemu. Jest okazja do wspólnego kolędowania, ale i do wzruszeń oraz wspomnień, a tych nigdy nie brakuje.

Wszystkim uczniom, którzy brali udział w przedstawieniu, tym którzy włączyli się do pomocy oraz Dyrekcji szkoły i nauczycielom za pomoc i wsparcie, serdecznie dziękujemy.

s. Teresa Iwanicka, ks. Grzegorz Kolano

Zdjęcia Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8 Zdjęcie 9 Zdjęcie 10
Zdjęcie 11 Zdjęcie 12 Zdjęcie 13

Źródło Powiat Przeworsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
FINAŁ WOŚP – PODSUMOWANIE

Jak co roku w drugą Niedzielę Stycznia odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Była to już XXI edycja tego

Zamknij