ZAPRASZAMY NA WYSTAWY

Prezentowane aktualnie w przeworskim ratuszu dwie wystawy – artystów, dyplomantów i studentów z kręgu Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego można bezpłatnie oglądnąć do 30 kwietnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 15.00, a od 1 do 10 maja także w soboty i niedziele, w godz. 11.30 – 13.30.

MO + Artyści z Kolekcji (Marka A. Olszyńskiego)

Podstawową wartością tego skromnego zbioru prac, pochodzących głównie od twórców rodem z dawnej Galicji – aktualnie –   z terenu Małopolski i Podkarpacia, którzy w większości tworzą dzieła z obszaru sztuki tradycyjnej, jest według mnie jego bardzo subiektywny wybór, do tego niekoniecznie artystów znanych i „sprzedajnych” – jak najbardziej w złym tego słowa znaczeniu…

Najważniejszym elementem każdego ze zbiorów, zaczynając od kapsli i naklejek, a kończąc na wyrafinowanych lub szokujących kolekcjach sztuki współczesnej – wyznaczającym ich „programowy” oraz estetyczny początek – jest zainicjowanie takiej właśnie potrzeby kolekcjonowania dzieł i ukształtowanie sobie potrzeby systematycznego zbierania nowych prac.

Moja prywatna kolekcja liczy łącznie ok. sześćdziesiąt prac plastycznych i reprezentuje wszystkie klasyczne dyscypliny z zakresu sztuk pięknych. Obejmuje ona przede wszystkim prace z malarstwa, grafiki i rysunku, a także rzeźby, plakatu,  ceramiki oraz fotografii.

 

Droga pozyskiwania tych zbiorów była zróżnicowana; od popularnych w moim środowisku „przyjacielskich wymianek” – niektórych jeszcze w trakcie studiów na krakowskiej ASP, lub też bezinteresownych darowizn i prezentów okolicznościowych, aż po nieliczne, „symboliczne” zakupy od artystów, których prace ceniłem, a nie wypadało mi – ze względu na nasze zawodowe lub artystyczne relacje – zaproponować wspomnianej przeze mnie wcześniej wymiany „barterowej” Na wystawie w Magistrackiej Galerii Sztuki, w piwnicach przeworskiego ratusza, pokazuję ok. 40 wybranych dzieł z tej kolekcji; przede wszystkim prace przyjaciół i studentów, których dorobek artystyczny bardzo sobie cenię, a znajomość z nimi jest lub też była dla mnie bardzo ważna i znacząca. Wystawie dzieł z tej właśnie kolekcji towarzyszy jeszcze mini – pokaz, najistotniejszych przykładów moich prac  z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku oraz obiektów plastycznych  z ponad trzydziestu lat twórczej aktywności; od „Martwej natury” – obrazu namalowanego jeszcze podczas studiów na krakowskiej ASP – w połowie lat osiemdziesiątych (w pracowni prof. Stanisława Batrucha), aż po ostatnie, zazwyczaj „ażurowe” i… prowizoryczne „obrazo – rysunki”.

Zapraszam Państwa serdecznie do oglądnięcia tej prywatnej kolekcji ulubionych i szanowanych artystów, rodem z Małopolski i Podkarpacia oraz … do zakładania swoich zbiorów sztuki współczesnej, co nie jest – jak widać – wcale takie trudne !

Marek A. Olszyński

PRACOWNIA 4… DRUGIE SPOTKANIE

Prezentowana w przeworskiej, ratuszowej Galerii Magistrackiej ekspozycja prac – wybranych studentów  i dyplomantów  z IV Pracowni Malarskiej WS UR, jest już drugą w tym roku wystawą dorobku najciekawszych (według nas) osobowości artystycznych wśród adeptów sztuk pięknych; wystawy połączonej dodatkowo z pokazem prac malarskich prowadzących tę pracownię artystów – pedagogów. Oprócz bardzo dojrzałych i docenionych już w środowisku artystycznym propozycji malarskich przyszłych dyplomantek z tej pracowni – pani Pauliny Dębosz, pani Olimpii Kościółek, pani Marty Ożóg oraz pani Marceliny Siwiec, wyraziście i świadomie podkreślających fascynację koloryzmem lub też szeroko rozumianym ekspresjonizmem, na uwagę zasługują także prace pana Tomasza Barana, budującego swoje kompozycje malarskie w ograniczonej palecie barw; zazwyczaj eksponując przy tym – „witrażowo” – subtelnym rysunkiem poszczególne formy z wybranego do inspiracji motywu. Bardzo osobisty, kobiecy styl malowania i prezentowania tematów pokazuje na tej wystawie pani Beata Gąsior, pani Jolanta Dyląg oraz pani Angelika Maczuga i pani Dominika Paczkowska. Dzięki ich osobistej inspiracji wybraną tematyką – w tzw. konwencji realizmu – oraz dużej już biegłości w preferowanej, wybranej technice malowania obrazu, przedstawiają nam w tych pracach swój intymny, duchowy, „wewnętrzny autoportret”…

Podobnie może być też odbierane i interpretowane malarstwo pani Wiesławy Grochowskiej, pani Katarzyny Kiwały oraz pana Kamila Kozaka. Pomimo wykorzystywania przez nich  tematów – na pozór banalnych i wyeksploatowanych już w sztukach pięknych, takich jak np. studium martwej natury, albo – jak jest to w wypadku pani Grochowskiej – tylko jej małego fragmentu lub też inspiracji klasycznym motywem krajobrazu, udało się stworzyć im bardzo spójne formalnie i oryginalne warsztatowo propozycje malarskie.

Wszystkie prezentowane na tej wystawie prace zrealizowane zostały więc z pełną dojrzałości konsekwencją użytych środków wyrazu oraz w ciekawej stylistyce, spełniając w ten sposób (chyba jedyny taki) „wiarygodny przepis” na udany malarski obraz – według francuskiego artysty, pana Maurice’a Denis – cytuję: „ …Obraz, zanim stanie się koniem bitewnym, nagą kobietą, lub jakąkolwiek inną anegdotą, jest przede wszystkim powierzchnią płaską pokrytą farbami w określonym porządku”…

Antoni Nikiel, Marek A. Olszyński, Marek Pokrywka

Źródło: przeworsk.um.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
SPORTOWI STYPENDYŚCI Z PRZEWORSKA

W piątkowy wieczór 28 marca 2014 r. młodzi sportowcy Podkarpacia podczas VI Gali Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego odebrali z rąk

Zamknij