Wyjątkowy dzień – 1 kwietnia 2013

1 kwietnia 2013 jest dniem wyjątkowym. Dlaczego? Dzisiaj przypada Poniedziałek wielkanocny oraz Prima aprilis. Wyjątkowo zaskakująca
jest również pogoda. Ta ostatnia niestety zaskakuje nas najbardziej
– na dworze biały puch. Oblewany? Przy obecnej pogodzie – nie polecamy.
Aby pielęgnować tradycję można symbolicznie potraktować się kilkoma mililitrami wody odwiedzając znajomych w domach, wówczas z pewnością zwyczaj nie stanie się przyczyną choroby.

Nawiązując do słowiańskiego zwyczaju Śmigusa – Dyngusa warto wspomnieć,
że śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami
po nogach oraz wzajemnym oblewaniu się. Powyższe czynności miały oczyścić z brudu oraz chorób, a także z grzechu. Zapominamy niestety,
że dawniej istniała możliwość uniknięcia podwójnego lania po przez wykupienie się pisankami. Wracając pamięcią do lat ubiegłych – nie przypominam sobie, aby komuś udało się „wykupić” pisankami od podwójnego lania.
Woda lała się wiadrami. Niektórzy niestety wyraźnie przesadzali,
przez co owe symboliczne oblewanie przeradzało się w chuligańskie wybryki.
Znane są przypadki rozbrykanych młodzieńców, którzy jeżdżąc samochodami po okolicach permanentnie oblewali przechodniów – pamiętajmy, nie na tym zwyczaj polega. Ma być to dobra zabawa, która nie powinna nikomu zaszkodzić.

Prima aprilis czyli dzień żartów – to kolejny obyczaj który dotyczy dnia dzisiejszego. Jak powszechnie wiadomo zwyczaj ten polega na wzajemny robieniu sobie żartów, skutecznym kłamaniu w taki sposób, by inni uwierzyli,
iż to co mówimy jest prawdą. Możemy się spodziewać, że dzisiaj w wielu mediach pojawią się żartobliwe informacje.

Skoro pogoda nie sprzyja oblewaniu, a Śmigus dyngus zrobił nam pogodowy Prima aprilis – żartujmy, żartujmy i jeszcze raz żartujmy. Śmiech to zdrowie zatem róbmy dowcipy znajomym.
Ważne aby umieć śmiać się nie tylko z innych ale czasami też z samego siebie. Może dzięki mocy uśmiechów wiosna szybciej zagości na naszej przeworskiej ziemi? Życzę nam wszystkim dużo radości oraz prawdziwej wiosny.

Jan Zardzewiały
Redaktor Naczelny

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Henryk Ludwik Lubomirski herbu Szreniawa

Henryk Ludwik Lubomirski herbu Szreniawa – założyciel Ordynacji Przeworskiej, i (de facto) ordynat przeworski, działacz polityczny, mecenas sztuki.

Zamknij