Wybieramy herb Gminy Gać

We wrześniu Gmina Gać zamierza podjąć uchwałę w sprawie nadania herbu Gminy Gać. W oparciu o przeprowadzony wcześniej konkurs, nawiązano współpracę z osobami, które zawodowo zajmują się heraldyką (jedna z nauk pomocniczych historii, zajmującą się badaniem rozwoju i znaczeniem oraz zasadami kształtowania się herbów). Zaproponowano dwa projekty herbów.

Prosimy wszystkich odwiedzających stronę o głosowanie na jeden z projektów.

Oto dwa projekty i krótki opis uzasadnienia do każdego z nich.

      

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, wydany w Warszawie w 1881 roku, w tomie II, na stronie 433 podaje:

Gać, wieś, dawniej Gacz niemiecki, prawdopodobnie Gatsch, a w spisie dziesięcin biskupich z ro9ku 1424 Gabrielowa Gacz, leży na zachód od Przeworska, w okolicy zaledwie 224 m n.p.m. wzniesionej, w powiecie łańcuckim. Mieszkańców 859. Gać ma szkołę ludową i kasę pożyczkową gminną z kapitałem 500 zł własnych aktywów. Większa posiadłość (książę Lubomirski) wynosi 425 m.n. a (?) roli, 147 mórg łąk i ogrodów i 61 mórg pastwisk; mniejsza posiadłość 1384 morgi roli, 147 mórg łąk i ogrodów i 61 mórg pastwisk. Podczas napadu w roku 1624 zniszczyli Tatarzy Gać i spalili dawny kościół.

W tym lakonicznym opisie mamy wszystkie najważniejsze elementy historii miejscowości. Pierwsza zanotowana nazwa to Hawrylowagacz (Hawrilowagacz) w roku 1375 oraz Gabrlowa Gacz w 1424 roku. Jakiś, bliżej nam dzisiaj nieznany Gabriel (Hawryła) otrzymał wioskę, w której był bród lub przejście przez bagna umocnione faszyną, czyli jak wtedy mówiono: ogacone. Aleksander Bruckner w swoim słowniku podaje, że gać to faszyna i pomost z faszyny a gacić znaczyło wyścielać drogę.

Ponieważ nie wiemy dokładnie kim był wspomniany Hawryła, w naszym projekcie postanowiliśmy go zastąpić najbardziej znanym Gabrielem, Archaniołem. Mamy go tu ze sceny Zwiastowania NMP, klęczącego, z lilią w prawej dłoni. Sama lilia w heraldyce oznacza m.in. samą NMP. Archanioł klęczy nad rzeką umocnioną faszyną, czyli ogaconą. Nota bene obecnie parafia w Gaci ma w swoim wezwaniu Najświętszą Maryję Pannę.

Drugi projekt nawiązuje do wspomnianego w opisie księcia Lubomirskiego, ostatniego właściciela Gaci a później folwarku w Gaci. Lubomirscy pieczętowali się herbem Szreniawa:

Ponieważ współczesne zasady heraldyki nie pozwalają używać w projektowanym herbie samorządowym herbu szlacheckiego bez zmian, umieściliśmy godło z herbu książęcego (rzekę w skos) nad ogaconą rzeką:

Barwa niebieska pochodzi z barw herbu województwa ruskiego oraz ziemi przesysko-sanockiej, na terenie których położona była Gać:

   Kronika Marcina Bielskiego

  Woj. Ruskie  wikipedia.pl

  Ziemia przemysko-sanocka  wikipedia.pl

Gmina Gać

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konkursu dla samorządów: obszary funkcjonalne – II edycja konkursu

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłasza nabór wniosków w konkursie dotacji na działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania współpracy w

Zamknij