Wizyta Konsula w Urzędzie Marszałkowskim

W czwartek, 17 października, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar przyjął Konsula Generalnego Niemiec z Krakowa, dr. Wernera Köhlera. W spotkaniu, mającym charakter kurtuazyjny, uczestniczyli również Isolde Felskau – Wicekonsul, Adam Gajdek – Konsul Honorowy Niemiec w Rzeszowie oraz Jarosław Reczek – Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej.

Wicemarszałek Lucjan Kuźniar mówił na spotkaniu o walorach Podkarpacia, jako miejsca szybkiego wzrostu gospodarczego. Podkreślił duże znaczenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, a także Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, który jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania dla zagranicznych firm. Wicemarszałek podkreślał wagę niemieckich przedsiębiorstw dla rozwoju województwa, wskazując jednocześnie na udogodnienia, jakie zostały stworzone dla firm, gotowych rozpocząć swoją działalność na Podkarpaciu.

Podczas spotkania poruszono również kwestie związane z turystyką – województwo podkarpackie staje się bowiem coraz bardziej popularnym i atrakcyjnym miejscem podróży dla niemieckich turystów.

Rozmawiano także o dotychczasowych kontaktach Podkarpacia z niemieckimi regionami, podkreślając ich znaczenie. Spośród niemieckich landów współpracujących z naszym regionem najbardziej dynamiczne są kontakty z Krajem Związkowym Saary, gdyż są już ugruntowane i mają wieloletnią tradycję. Dowodem na to są różnorodne inicjatywy, realizowane w oparciu o podpisane w maju 2009 r. Wspólne Oświadczenie o współpracy międzyregionalnej między Województwem Podkarpackim a Krajem Saary.

Na zakończenie spotkania wyrażono przekonanie, że dotychczasowa współpraca nadal będzie się rozwijać dynamicznie i z korzyścią dla obu stron. Konsul Köhler zapewnił o swoim wsparciu dla różnorodnych polsko-niemieckich inicjatyw.

Wizyta Konsula Generalnego Niemiec na Podkarpaciu związana jest z obchodami Dnia Jedności Niemiec (Tag der Deutschen Einheit), który jest obchodzony 3 października i uznawany jest za święto narodowe. Jego historia sięga 1990 roku, kiedy to Niemiecka Republika Demokratyczna została przyłączona do Republiki Federalnej Niemiec. Oficjalne świętowanie Dnia Jedności odbywa się w stolicy landu przewodzącego w danym roku w parlamencie niemieckim. W 2013 r. jest to Badenia-Wirtembergia. Od 9 lat uroczyste spotkania z okazji Dnia Jedności Niemiec organizuje również Konsul Honorowy RFN w Rzeszowie, Adam Gajdek. Zapraszani są na nie przedstawiciele władz województwa, przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych środowisk naukowych i kulturalnych.

Magdalena Szpytma

fot. Sebastian Kieszkowski

Źródło: http://www.umwp.podkarpackie.pl/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poznaj swój wiek biologiczny TruAGE – PRZEWORSK!

“Morinda Rzeszów” oraz Ewa Weselak pragnie zaprosić Ciebie, Twoją rodzinę oraz znajomych na BEZPŁATNE badanie wieku biologicznego skanerem TruAGE firmy

Zamknij