USA chce współpracować z Polską w dziedzinie innowacji!

WSIiZ powołała 3 nowe jednostki, by pomagać studentom i przyszłym przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy. Wsparcie działań zaoferował prof. Piotr Moncarz ze Stanford University w Dolinie Krzemowej i Ellen Germain, Konsul Generalna USA, którzy 10 grudnia gościli w WSIiZ.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości oraz Centrum Transferu Technologii to nowe jednostki powołane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, by pomagać studentom i przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy.

– Najważniejszy cel to kreowanie klimatu przedsiębiorczości w środowisku akademickim Podkarpacia. Będziemy wspierać innowacyjne pomysły, zapewniać kompleksową pomoc w ich rozwijaniu i realizacji i organizować wsparcie finansowe – mówi dr Marta Czyżewska, dyrektor Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, organizator konferencji „Wsparcie dla biznesu w zasięgu ręki”.

W konferencji, zorganizowanej przez WSIiZ  10 grudnia, wzięła udział Ellen Germain, Konsul Generalna USA, która żywo interesuje się start-up’ami w Polsce i widzi w nich dużą szansę na zacieśnienie współpracy gospodarczej między Polską a USA. W wystąpieniu Konsul Germain w wystąpieniu „Innowacje z doliny Krzemowej do Doliny Lotniczej” zaprezentowała działania konsulatu wspierające innowacyjność i przedsiębiorczość.

Dolina Krzemowa – partner polskiego biznesu

– Polska to najbardziej wyedukowane społeczeństwo w Europie i na świecie. W tegorocznym globalnym rankingu najbardziej innowacyjnych krajów Agencji Blooomberg zajmuje 24 miejsce, podczas gdy w 2012 roku miała 25 lokatę na 28 państw Unii Europejskiej pod względem innowacyjności. Co Polska może z tym zrobić? I jak USA ze swoim bogatym doświadczeniem może pomóc? – zaczęła Konsul Generalna USA.

Jej zdaniem, należy zacieśnić współpracę obu państw w tym obszarze. Jest to możliwe, gdyż zarówno Polska, jak i USA maja programy wspierające innowacyjność i przedsiębiorczość, które mają zbieżne cele, co należy wykorzystać.

– Zachęcamy i tworzymy warunki sprzyjające współpracy. Jest długoterminowa umowa transatlantycka miedzy USA i UE. W czerwcu został podpisany polsko-amerykański program innowacyjny. W listopadzie w Dolinie Krzemowej odbył się Polsko-Amerykański Tydzień Innowacyjności w Stanford University. Wiele firm polskich i amerykańskich rozpoczęło współpracę – podkreśla Ellen Germain.

Konsul przekonuje, że środowisko amerykańskie z entuzjazmem podchodzi do współpracy z Polską w dziedzinie innowacji, nowych technologii, komercjalizacji badań i tworzenia nowych produktów.

– Podkarpacie ma potencjał.  Jest Dolina Lotnicza, która rozwija się podobnie do Doliny Krzemowej kilkadziesiąt lat temu. Rozwija się współpraca między biznesem i środowiskiem akademickim, również w waszej uczelni. Działają klastry, fundusze na innowacje. My staramy się promować innowację w ramach Doliny Krzemowej, budować środowiska sprzyjające innowacji. Inwestujemy w badania naukę, technologie. Dolina Krzemowa to efekt współpracy biznesu i nauki, stąd jej sukces – mówi konsul – Należy model doliny Krzemowej przenieść również w inne miejsca w USA, w Polsce i w Europie, aby tak się stało, trzeba przestać bać się ryzyka, postawić na partnerstwo nauki z biznesem i biznesu z rządem. W uczelniach należy postawić na kształcenie praktyczne, rozwiązujące konkretne problemy, dać możliwość rozwoju zdolnym studentom w organizacjach, w konkursach. Tak działa Dolina Krzemowa.

Stanford zainteresowany Polską

Zdanie konsul podziela prof. Piotr Moncarz ze Stanford University w Dolinie Krzemowej, utalentowany menedżer  korporacji Exponent notowanej na NASDAQ, współzałożyciel i przewodniczący Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy i jej polskiego Hubu Innowacyjności w Dolinie Krzemowej, z którym WSIiZ podpisała dziś umowę o strategicznej współpracy .

– Najważniejszy element to codzienna współpraca z Doliną Krzemową. Pracujemy w zespole profesjonalistów, którzy zarażają amerykańskich kolegów entuzjazmem do Polski. Stanford jest bardzo zainteresowany Polską. Młode polskie firmy gotowe do wejścia na rynek mogą przyjść do USPTC, by dostać fachowe wsparcie – zachęca prof. Moncarz – Szansą jest Program TOP 500 Innovators, największy w Polsce program szkoleniowy dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników.

Profesor podkreśla, że Kalifornia stworzyła fundusz nauk medycyny regeneracyjnej dzięki USPTC. Polska jest partnerem tego programu jako jedno z 5 państw. – W USA jest bardzo wiele takich poważnych programów, do których można dołączyć i stać się partnerem, znajdować nisze, w których można zaistnieć jako światowy ekspert – doradza.

Kilkanaście firm powstało z funduszu WSIiZ

WSIiZ z powodzeniem inicjuje i realizuje programy, klastry i fundusze wspierające współpracę nauki z biznesem. Uczelnia ma doświadczenie w pomocy finansowej i doradczej dla innowacyjnych i ciekawych startupów.

Spotkanie miało przekonać przedsiębiorców, że w innowacyjne pomysły młodych ludzi warto inwestować, a studentów, że mając dobry pomysł można wiele osiągnąć.

Podczas wydarzenia uczelnia zaprezentowała m.in. najciekawsze przedsięwzięcia biznesowe laureatów konkursu na biznes plan uczestniczących w Warsztatach Biznesowych organizowanych w WSIiZ.  Przedstawiła też osiągnięcia funduszu zalążkowego InnoFund, którym zarządza. Dzięki tej inicjatywie powstało kilkanaście innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych. – Pomogliśmy powstać i prężnie się rozwijać kilkunastu firmom, m.in. AIR JUMP SYSTEM, MobiTouch, Fotomapy i crowdangels.pl . Młodzi ludzie mają bardzo dobre pomysły na biznes, ale często brakuje im wiedzy o tym, jak zarządzać firmą i przebrnąć przez gąszcz przepisów. Nie wiedzą też  skąd uzyskać wsparcie finansowe dla realizacji planów. Będziemy im w tym wszechstronnie pomagać. Będziemy zachęcać inwestorów do rozwijania nowych pomysłów, a studentów inspirować do założenia biznesu – mówi dr Czyżewska.

Fot. Adam Janusz WSIiZ

Na zdjęciach w kolejności: Ellen Germain, Konsul Generalna USA

Piotr Moncarz ze Stanford University i dr Marta Czyżewska (WSIiZ)

Źródło http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/10826,usa-chce-wspolpracowac-z-polska-w-dziedzinie-innowacji.html

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
PRZYPOMNIENIE

W związku z  wystapieniem ujemnych temperatur,  Zakład Komunalny  zwraca się  z prośbą o zabezpieczenie instalacji wodociągowych, szczególnie wodomierzy, przed zamarżnięciem.

Zamknij