Sprawdzali wiedzę o funduszach unijnych

W Urzędzie Marszałkowskim odbył się finał czwartej edycji konkursu o funduszach europejskich. Do wojewódzkiego etapu zakwalifikowało się czterdziestu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 25 pytań. Najlepsza okazała się Anita Suchy z I LO w Mielcu. Nagrody zwycięzcom wręczył wicemarszałek Zygmunt Cholewiński.

Tuż przed rozpoczęciem konkursu emocje sięgały zenitu. Jedni powtarzali, inni próbowali zapanować nad stresem.

Denerwuję się, ale to jest takie mobilizujące zdenerwowanie – mówiła jedna z uczennic startujących w konkursie.

Uczestnicy konkursu musieli opanować wiedzę dotyczącą polityki spójności, narodowej strategii spójności , programów operacyjnych, a także wykazać się dobrą znajomością Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W nauce pomagali nauczyciele:

Starałam się wskazać uczniom pozycje, materiały do przeanalizowania, a później indywidualnie z nimi pracowałam – tłumaczy Ewa Starego z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku – to był naprawdę duży zakres materiału do opanowania.

Choć przyswojenie wiedzy z tak trudnego tematu, jakim są fundusze unijne nie jest łatwe, do czwartej edycji konkursu zgłosiła się rekordowa ilość uczniów. W końcowym etapie wojewódzkim o zwycięstwo walczyło 40 osób. W ciągu niecałej godziny uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 25 pytań. Na przykład dotyczących takich pojęć jak: certyfikacja wydatków, konwergencja, albo efekt dźwigni. Najlepsza okazała się Anita Suchy z I LO w Mielcu, która zdobyła największą ilość punktów. Wygrana bardzo ją ucieszyła:

Trochę zasłużony ten sukces, bo naprawdę wiele czasu poświęciłam na naukę. Trudno było się przygotować, bo zakres materiału do opanowania był naprawdę duży. Ale ta wiedza jest potrzebna, każdy mieszkaniec Podkarpacia powinien ją mieć – mówiła tuż po ogłoszeniu wyników Anita Suchy.

Drugie miejsce zajął Michał Obszarny z I Liceum Ogólnoksztalcącego imienia Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Trzeci był Krzysztof Jasiński z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Wręczając zwycięzcom statuetki wicemarszałek Zygmunt Cholewiński podkreślał, że wiedza o funduszach unijnych na pewno zaprocentuje w przyszłości:

Mając tę wiedzę ci uczniowie są przygotowywani do tego, aby w przyszłości sięgać po unijne fundusze. Oni będą już wiedzieli jak korzystać ze środków unijnych, jak przygotować projekt, bo wchodzą już w taki etap życia, że mogą korzystać z tych dóbr, które niosą unijne pieniądze – mówił wicemarszałek.

Konkurs ma nie tylko zachęcać młodzież do zdobywania wiedzy o unijnych funduszach, ale jak podkreślał Robert Żołynia – zastępca dyr. Departamentu Rozwoju Regionalnego – ma też być formą promocji:

Z naszej strony jest to element dobrej promocji funduszy europejskich , RPO, poza tym chcemy pokazać jak wykorzystaliśmy środki europejskie w obecnej perspektywie, która dobiega końca.

Laureaci konkursu otrzymali bony na zakupy do ogólnopolskiej sieci księgarni, a ich szkoły laptopy z zestawem akcesoriów. Następna edycja konkursu już za rok.

Zdjęcia Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6
Monika Konopka
Kancelaria Zarządu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ósmy tegoroczny wyjazd – PKTR

Ósmy tegoroczny wyjazd z przeworskiego Rynku. Tym razem grupa spod znaku "Leliwy" udała się do Jodłowki. Na starcie zameldowali się

Zamknij