Spotkanie w Wąskim Gronie

W pierwszą niedzielę marca oficjalnie inauguruje sezon PKTR „Leliwa”. Tak też było i tym razem. Spotkaliśmy się w wąskim gronie pod przeworskim ratuszem.

We wspomnianym miejscu zameldowali się prezes PKTR Anna Dawidowicz, Krzysztof Borst, Piotr Kubas, Sebastian Piątek, Paweł Scherer i Marcin Szewczyk. Tuż przed wyjazdem Ania przekazała swój strój Sebastianowi. Panowie „w cywilu”, czyli Piotrek i Krzysiek postanowili jedynie „zasalutować” nam na drogę i odjechaliśmy. Początek naszej dzisiejszej wyprawy można określić jako konwój VIP. Najpierw przejechaliśmy krótki dystans z Anią, która postanowiła wrócić do domu, następnie to samo uczyniliśmy z Sebastianem. Tak więc od Dębowa na trasie pozostali jedynie Marcin i Paweł. Nie sposób zapomnieć o jeszcze jednym towarzyszu naszej wyprawy, który nie opuszczał nas ani na krok, wyraźnie dając nam odczuć swoją obecność. Wiatr…

Mimo przeciwności postanowiliśmy jechać dalej. W końcu pierwsza marcowa niedziela zdarza się tylko raz. Przejeżdżaliśmy przez Urzejowice, Kańczugę, Siedleczkę, by następnie odbić w kierunku Łopuszki Wielkiej. W tej miejscowości trwały ostatnie przygotowania do uroczystości związanej z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które corocznie przypada na pierwszego marca. Zostało ono ustanowione na mocy ustawy z dnia 11. lutego 2011 roku. nicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1. marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN. 1 marca 1951 roku w więzieniu na stołecznym Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało zamordowanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Chwilę później rozpoczęliśmy wyczerpującą wspinaczkę na szczyt w Łopuszce Wielkiej. Warunki na podjeździe były bardzo dobre, a w lesie zalegały grube warstwy śniegu. Po zdobyciu szczytu przyszedł czas na chwilę odpoczynku i delektowanie się smakiem ciepłej herbaty przygotowanej przez Pawła. Dosłownie chwilkę, gdyż przeszywający nas wiatr nie pozwalał na dłuższy postój. Następnie czekał nas szybki zjazd w stronę Jodłówki. Tak przynajmniej sądziliśmy wcześniej. Okazało się, że droga była bardzo oblodzona. Asfalt widzieliśmy w miejscach rozjeżdżonych przez samochody. Trzeba było bardzo uważać, by utrzymać równowagę. Na szczęście w końcu znależliśmy się w Świebodnej, a następnie Jodłówce. W tej miejscowości odpoczęliśmy przez kilkanaście minut, spotykając przy okazji dwójkę pielgrzymów z Boguchwały, którzy nas zaprosili do przyjazdu do tego miasta. Dodatkowo podarowali nam obraz Z pewnością skorzystamy!

Następnie udaliśmy w drogę powrotną przez Rozbórz Okrągły, Rozbórz Długi, Cząstkowice, Pełnatycze, Zarzecze, Łapajówkę. Na rozwidleniu dróg pomiędzy Krzeczowicami, Urzejowicami i Żurawiczkami zrobliliśmy ostatni postój. Wyczerpująca walka z wiatrem mocno dała się nam we znaki. Wiata służąca za przystanek autobosowy była dla nas jak zbawienie. Ostatni łyk ciepłej herbatki ponownie nas rozgrzał i zmotywował do pokonania tych kilku kilometrów dzielących od Przeworska. Nie było na co czekać, bowiem im dłużej stalibyśmy w miejscu, tym bardziej narażalibyśmy się na wychłodzenie. Przez Żurawiczki, Maćkówkę kilkanaście minut później zameldowaliśmy się w Przeworsku. To jest nasze miasto, to jest nasz dom :) Dziś pokonaliśmy dystans 63 km.

Zdjęcia Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8 Zdjęcie 9 Zdjęcie 10
Zdjęcie 11 Zdjęcie 12 Zdjęcie 13 Zdjęcie 14 Zdjęcie 15 Zdjęcie 16 Zdjęcie 17 Zdjęcie 18 Zdjęcie 19 Zdjęcie 20
Zdjęcie 21 Zdjęcie 22 Zdjęcie 23 Zdjęcie 24 Zdjęcie 25

Źródło PKTR Leliwa

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
RYZYKO PRZEKROCZENIA POZIOMU DOPUSZCZALNEGO PYŁU ZAWIESZONEGO PM10

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie poinformował o stwierdzonym ryzyku przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 na obszarze województwa

Zamknij