Spotkania uczniów ze Świętoniowej z teatrem

Rok szkolny 2015/ 2016 w Zespole Szkół w Świętoniowej to czas popularyzacji sztuk pięknych – teatru. W celu propagowania tej formy kultury Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły realizuje projekt „Spacer z Talią i Melpomeną” w ramach programu „PZU z kulturą”.

Projekt ma na celu rozbudzić wyobraźnię dzieci   i młodzieży oraz zapewnić wszystkim uczniom szkoły ( od oddziału 0 do  trzeciej gimnazjum) udział w przedstawieniach teatralnych. Organizowane są  3 bezpłatne wyjazdy    do teatru dla każdego ucznia szkoły- pierwszy wyjazd był we wrześniu, kolejne   to październik     i listopad . Młodsze dzieci były w teatrze „Maska” w Rzeszowie, zaś starsze będą mogły pojechać do teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Każdy wyjazd połączony jest  z uczestnictwem w lekcjach teatralnych.   Dla młodej widowni ma być to  dobrym pretekstem do samodzielnej refleksji na temat teatru oglądanego „od kulis”. Całość projektu zamknie się w kwocie 16 770 zł  , dotacja z Fundacji    PZU   to kwota 12 820zł , pozostałą część pokryje Stowarzyszenie   i Rada Rodziców.

Podczas pierwszych wyjazdów uczniowie obejrzeli trzy przedstawienia teatralne pt. „Dzień dobry, Świnko”, „Jaś i Małgosia”, w teatrze „Maska” w Rzeszowie.

Pod koniec października klasy 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum były na spektaklu „Piotruś Pan” również w teatrze „ Maska”.

Po spektaklach odbyły się lekcje teatralne dotyczące historii teatru, rodzajów lalek w teatrze lalkowym oraz animacji teatralnych.

To ciekawe doświadczenie, jakim jest oglądanie przedstawień w połączeniu z poznaniem teatru od kulis, rozbudza wyobraźnię dzieci, poszerza ich wiedzę i sprawia, że w przyszłości staną się bardziej świadomymi odbiorcami tej formy sztuki.

Rodzaj edukacji teatralnej proponowanej przez szkołę spotkał się z dużym uznaniem. Uczniowie przekonali się, że teatr jest naprawdę magicznym miejscem, a lekcja teatralna

to nie tylko teoretyczne poznanie, ale i kreatywna zabawa.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Święto edukacji

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przypadającego w dniu 14 października w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” odbyło się spotkanie

Zamknij