Siennów

Siennów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Zarzecze. Leży w odległości 5 km na południowy wschód od siedziby gminy.

Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii pw. Wszystkich Świętych należącej do dekanatu Przeworsk II, w archidiecezji przemyskiej[2].

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.
Zabytki[edytuj] Drewniany kościół filialny pw. Wszystkich Świętych wzniesiony w roku 1676. W trakcie gruntownego remontu w 1869 zlikwidowano obiegające kościół soboty i dostawiono obszerną kruchtę od zach. W 1999 r. na świątynię runął pomnikowy dąb. Całkowicie rozpadł się wówczas m.in. dach prezbiterium, runął fragment wschodniej ściany szczytowej zakrystii, a zrębowe ściany kościoła odchylone zostały od pionu o blisko 1 m. Kościół został uratowany przed całkowitą zagładą dzięki natychmiastowej akcji zabezpieczającej, przeprowadzonej przez parafian. Gruntowne prace remontowe przeprowadzono jeszcze w 1999 r[3].
pozostałości zespołu dworskiego
murowana oficyna z gankiem wspartym na dwóch filarach (XVIII w.)
park (XVIII w.), przekomponowany na krajobrazowy w XIX stuleciu
pozostałości XVII-wiecznych fortyfikacji ziemnych

W Siennowie urodziła się Stanisława Fleszarowa-Muskat, polska pisarka.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rożniatów

Rożniatów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Zarzecze. Leży w odległości niecałych 2

Zamknij