Regionalny przegląd obrzędów i tradycji ludowych ,,Przeszłość dla przyszłości’’

21 oraz 22 czerwca br. z inicjatywy Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet Gminy Zarzecze oraz Starosty Przeworskiego odbył się w ramach Projektu  Regionalny przegląd obrzędów i tradycji ludowych ,,Przeszłość dla przyszłości’’.

Było to wydarzenie kulturalne promujące tożsamość regionalną, tradycję, obrzędy, twórczość ludową oraz zwyczaje podkarpackiej wsi, współfinansowane przez Urząd Marszałkowski ze środków KSOW.

Rozpoczęcie miało miejsce w Zespole Pałacowo – Parkowym w Zarzeczu. Wszystkich zgromadzonych przywitali Wójt Gminy Zarzecze Wiesław Kubicki i Przewodnicząca KGW Zofia Kalamarz. Pierwszy dzień regionalnego przeglądu rozpoczął się konferencją „Dziedzictwo kulturowe podkarpackiej wsi”. Pani Janina Kuźniar opowiadała o roli Kół Gospodyń Wiejskich w życiu społecznym na przestrzeni 150 lat. Pani Katarzyna Ignas przedstawiła referat o znaczeniu kultury ludowej dla przyszłych pokoleń. Konferencja posłużyła upowszechnieniu wiedzy na temat wielowiekowego dorobku kulturowego podkarpackiej wsi, która będzie platformą do dyskusji, wymiany poglądów oraz prezentacji rodzimego dziedzictwa kulturowego.

Wieczór lokalnych twórców i pieśniarzy „Lato w twórczości ludowej”, to podsumowanie pierwszego dnia przeglądu, w trakcie którego odbyła się recytacja wierszy, fraszek lokalnych twórców ludowych, wystąpiły również kabarety lokalne i zespoły folklorystyczne, zwiedzano  wystawę „Kwiaty z pół i ogrodów w bibule zaklęte która zakończyła się rozdaniem dyplomów przez Starostę Przeworskiego Zbigniewa Kiszkę oraz Przewodniczącą Rady KGW Zofię Kalamarz. Dalszą część wieczoru uświetnił  występ zespołu teatralnego młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół Rolniczych w Zarzeczu który, przedstawił spektakl „Noc świętojańska widziana oczyma młodych” oglądany z zainteresowaniem przez wszystkich uczestników.

W przerwie przed występem młodzieży, można było degustować tradycyjne potrawy przez nich przygotowane.

Na dzień drugi zaplanowano przejazd Trasą Kolejki Wąskotorowej Przeworsk – Dynów. Wyjazd korowodu obrzędowego rozpoczął się o godz. 9.00 ze stacji Przeworsk.

Pierwszym przestankiem była stacja kolejowa w Urzejowicach, gdzie stół przygotowały Panie z KGW z Urzejowic, Studziana i Gorliczyny. Pasażerów kolejki przywitał zespół „Cantus” z Gorliczyny.

Drugim przystankiem była stacja kolejowa w Kańczudze, gdzie stół przygotowywały Panie z KGW z Rączyny, Lipnika i Łopuszki Małej.

Kolejnymi przestankami były stacje: Manasterz, Szklary oraz Bachórz.

W Manasterzu przygrywała kapela z Jawornika Polskiego „Jaworzanka”. Panie z KGW z Jawornika Polskiego, Hadli Szklarskich oraz Stowarzyszenie Pań z Huciska Jawornickiego zaprezentowały się w pięknych strojach, przy suto zastawionych stołach.

Wszyscy zgromadzeni goście ruszyli kolejką na kolejną stację i tu Wójt Gminy Hyżne Pani Krystyna Wojtyło razem z Paniami z KGW ze Szklar, Hyżnego i Nieborowa przygotowały specjalne powitanie Chlebem i … przy muzyce kapeli. Pasażerowie zaskoczeni zostali kontrolą straży granicznej na granicy dwóch powiatów oraz występem Świtezianek w przepięknych wiankach.

Na stacji Bachórz uczestników przywitała kapela z gminy Dynów a Panie z KGW z Ulanicy, Laskówki, i Pawłokoma częstowały tradycyjną zupą jagodzianką.

Na każdym przestanku specjalna komisja w składzie:

Monika Sterer – Putyło – Inspektor w Urzędzie Marszałkowskim

Zofia Piskosz – Specjalista ODR

Renata Jedynak – Nauczycieka w ZSR w Zarzeczu

oceniała przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich potrawy. Na stole królowały tradycyjne potrawy: żurek, swojski chlebek, domowe ciasta, drożdżówki, przepyszny bigos, smalczyk pod różnymi postaciami, krokieciki, swojska szynka, pierożki nadziewane ziemniakami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem i kompoty z owoców.

Po dokładniej ocenie, każdy z uczestników do woli degustował wybrane przez siebie potrawy.

W drodze powrotnej do Przeworska kolejka zatrzymała się nad Zalewem w Łopuszce Małej w zajeździe „Ranczo” gdzie zakończył się Regionalny przegląd obrzędem ,,Wspomnienie sobótkowe’’, rozstrzygnięte zostały konkursy: na ,,Najpiękniejszy wianek sobótkowy’’, konkurs poszukiwania kwiatu paproci, ogłoszono wyniki na „Najlepszą potrawę regionalną ”oraz rozdano nagrody. Każdy z uczestników poczęstowany został ciepłym posiłkiem i napojem chłodzącym.

Regionalny przegląd obrzędów i tradycji ludowych „Przeszłość dla przyszłości” cieszył się ogromnym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że takie projekty będą realizowane coraz częściej.

Wyniki konkursów:

Konkurs na najlepszą potrawę regionalną:

Miejsce pierwsze: KGW z Hyżnego – pierogi z grzybami

Miejsce drugie:  KGW z Gorliczyna  – wędzona szynka

Miejsce trzecie: KGW z Jawornika Polskiego – smalec

Konkurs na Najpiękniejszy wianek:

Miejsce pierwsze: KGW z Lipnika

Miejsce drugie: KGW z Dębowa

Miejsce trzecie: KGW z Rączyna

Za piękny wianek zostało także  wyróżnione KGW z Hyżnego.

Konkurs poszukiwania kwiatu paproci:

Miejsce pierwsze: Michał Machaj

Miejsce drugie: Daniel Kuźma

Miejsce trzecie:  Michalina Jedynak

Źródło powiat.przeworsk.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Piłkarskie wtorki „

MOSiR Przeworsk oraz Animator sportu Kompleksu Orlik 2O12 ogłaszają zapisy do Turnieju Piłkarskiego "Piłkarskie wtorki". Rozgrywki odbywać będą się w

Zamknij