PRZEWORSCY PSZCZELARZE MAJĄ SZTANDAR

Tradycyjnie, jak co roku przeworscy pszczelarze obchodzili swoje  święto przed liturgicznym wspomnieniem patrona pszczelarzy Świętego Ambrożego. Tegoroczna uroczystość w dniu 1 grudnia miała szczególny charakter, gdyż Koło Pszczelarzy w Przeworsku otrzymało  sztandar. Święto rozpoczęło się w kościele oo. Bernardynów dziękczynną mszą świętą pod przewodnictwem  gwardiana o. Marcelego Gęśli, który w homilii powiedział:

„Nie wiem, czy często zastanawiamy się, kiedy bierzemy do ręki łyżeczkę miodu, ile musiało zakwitnąć kwiatów, ile musiało być pszczół, ile musiały te pszczoły wykonać lotów, abym ja mógł ze smakiem spożyć tę odrobinę słodyczy. Pszczoła jest symbolem pracowitości. Żyje bardzo krótko, zaledwie ok. 35 dni, z tego połowa jej życia to ciężka praca. W ciągu dnia wylatuje z ula do 10 razy i udaje się w poszukiwanie nektaru nawet na odległość do 4 km. Umiera z przepracowania. Czasem niosąc cenny nektar pada po drodze do swojego domu. Wykonała swoje zadanie, do końca była wierna swemu przeznaczeniu i nikt jej potem nie szuka, nie daje pochówku. Ale sama jedna pszczoła niewiele by zdziałała. To jedna, druga, kolejna – tworzy przepiękną i dobrze zorganizowaną przez matkę rodzinę . Jej życie to ciągła troska i praca, aby rodziły się nowe pokolenia pszczół.”

Kaznodzieja przybliżył również żywot św. Ambrożego, patrona hodowców pszczół i zwrócił się do pszczelarzy:

„Będziemy modlić się, aby dobry Bóg towarzyszył waszemu trudowi. Tym faktem chcemy podkreślić , że praca pszczół, praca hodowców ma na celu nie tylko zebranie cennego miodu, ale także ma służyć chwale Boga – Stwórcy i dawcy wszelkiego życia. To jest bardzo ważna praca, ale wiem, jak bolejecie, że pszczoły giną. Giną w Polsce, giną na świecie z niewiadomych przyczyn. Jak bardzo boli was serce, kiedy kolejny rój nie wraca do domu, i kiedy kolejny ul, kolejną pasiekę trzeba schować.”

Następnie  gwardian o. Marceli Gęśla dokonał poświęcenia sztandaru. Wśród licznie przybyłych wiernych i pszczelarzy, w asyście pocztów sztandarowych Kół Pszczelarzy w Jarosławiu i Wiązownicy znaleźli się honorowi goście: Marszałek Województwa Podkarpackiego p. Lucjan Kuźniar, Burmistrz Miasta Przeworska p. Maria Dubrawska-Lichtarska, Starosta Przeworski p. Zbigniew Kiszka, Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu p. Stanisław Konieczny oraz prezesi Kół Pszczelarzy z  Jarosławia i Wiązownicy.

Po zakończonej Mszy Św. poczty sztandarowe, zaproszeni goście i pszczelarze przeszli do zrewitalizowanego w bieżącym roku przeworskiego ratusza, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. To dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Przeworska p. Marii Dubrawskiej-Lichtarskiej – gospodarza ratusza, pszczelarze poczuli się zaszczyceni miejscem, które podniosło  rangę tak oczekiwanego wydarzenia.

Historię i dokonania Koła Pszczelarzy w Przeworsku przedstawił p. Tadeusz Horodecki. Prezes RZP w Jarosławiu p. Stanisław Konieczny  odczytał akt nadania sztandaru i przekazał sztandar w  ręce Prezesa Koła Pszczelarzy w Przeworsku p. Stanisława Żyły, który  przyjmując go powiedział: ”Sztandar ten ma jednoczyć pszczelarzy wokół pięknych idei, jakie od wieków wiążą się z tą profesją. Ma stanowić znak tożsamości i wspólnoty, znak ciągłości i trwania”

Zaproszeni goście i przeworscy pszczelarze dokonali wbicia pamiątkowych, symbolicznych gwoździ w drzewce sztandaru.

Przyznano również odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego dla pszczelarzy i osób wspierających przeworskie pszczelarstwo. Statuetkę Pomnika Ks. Dr. Jana Dzierżona otrzymał p. Franciszek Szular, Medal ks. dr. Jana Dzierżona otrzymał p. Tadeusz Pieczek, Srebrną Odznakę Pszczelarską otrzymali: Burmistrz Miasta Przeworska p. Maria Dubrawska-Lichtarska, oraz p. Bronisław Rut. Honorowi goście wygłosili krótkie okolicznościowe przemówienia i wpisali się do Księgi Pamiątkowej Koła Pszczelarzy. Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem w pięknie odnowionych salach Ratusza.

Źródło: przeworsk.um.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspomnienie Liturgiczne Św. Cecylii w Gaci

24 listopada Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka uczestniczył we Wspomnieniu Liturgicznym Św. Cecylii w Gaci. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w

Zamknij