Producenci rolni realizują nowe inwestycje

W Wietlinie III otwarta została nowa baza magazynowo – suszarnicza. Jest to dzieło Spółdzielni Producentów Zbóż i Rzepaku „FARMER”, które swą siedzibę ma w Rzeszowie. W uroczystościach tych w dniu 18 października 2013 roku uczestniczył Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

W spotkaniu udział brali także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, posłowie na Sejm RP Mieczysław Kasprzak i Tomasz Kulesza, władze samorządowe gminy Laszki i powiatu jarosławskiego, szefowie instytucji i jednostek działających w otoczeniu rolnictwa oraz przedstawiciele grup producentów rolnych. Spółdzielnia Producentów Zbóż i Rzepaku „FARMER” z/s w Rzeszowie założona została w 2011 roku przez 6 rolników indywidualnych i 2 rolnicze spółdzielnie produkcyjne. W 2011 roku została wpisana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego do rejestru grup producentów rolnych. W 2012 roku spółdzielnia zyskała kolejnych członków. Obecnie zrzesza 13 rolników indywidualnych i 3 rolnicze spółdzielnie produkcyjne. Członkowie spółdzielni gospodarują na powierzchni ponad 2 300 ha. Są to gospodarstwa od 30 do 800 ha. Potencjał produkcyjny spółdzielni wynosi około 12 tysięcy ton zbóż i rzepaku rocznie. Najważniejszym wyzwaniem Spółdzielni była budowa bazy suszarniczo – przechowalniczej w Wietlinie III o pojemności 6,5 tys. ton zbóż i rzepaku. Inwestycje udało się zrealizować w niespełna 2 lata. Jej koszt wyniósł około 5,6 mln zł, z czego wsparcie ze środków pomocowych udzielnych w ramach działania „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” PROW 2007-2013 przez ARiMR wyniosło 50%. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia i prowadzącym inwestycję na każdym etapie jej realizacji był prezes Regionalnego Związku Spółdzielni Produkcji Rolnej Władysław Kołodziej, pełnomocnik Spółdzielni Producentów Zbóż i Rzepaku „FARMER” z/s w Rzeszowie. Gratulując realizacji inwestycji Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar podkreślił znaczenie zaplecza magazynowego dla grup producentów, które daje gwarancję trwałości grupy i stwarza warunki pozwalające sprostać wyzwaniom opartej na zasadzie konkurencji gospodarce rynkowej. Wicemarszałek Kuźniar wskazał, iż kierunek działania, jaki wytyczyli sobie członkowie spółdzielni może być wzorem dla innych grup producentów z terenu Podkarpacia. Wicemarszałek życzył także, aby zrealizowana inwestycja dobrze służyła członkom spółdzielni, dawała satysfakcję z prowadzonej działalności rolniczej, a także przekładała się na wymierne korzyści ekonomiczne grupy.

Józef Tabaka
Departament Rolnictwa. Geodezji i Gospodarki Mieniem
Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro prasowe UMWP

Źródło: http://www.umwp.podkarpackie.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Parowóz Px48 po ponad 20 latach nieobecności powrócił na szlak przeworskiej Wąskotorówki!

Parowóz Px48 po ponad 20 latach nieobecności na torach przeworskiej "Wąskotorówki" tymczasowo „powrócił” na szlak! Kursuje w dniach od 16

Zamknij