Phare Est (Latarnia wschodu) – fotografie Yohanna Lepage’a

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

1 maja – 30 czerwca

wystawa plenerowa: plac pod kinem Ballada,
ul. Staszica 14

projekt i aranżacja: Yohann Lepage

koordynacja: Magdalena Wielgocka

Autor na kilkudziesięciu wielkoformatowych, czarno-białych fotografiach dokumentuje mijane na co dzień miejsca w Stalowej Woli, których „zwykłość” nie zwraca uwagi większości przechodniów. Wystawa ma charakter ulicznego reportażu, wpisując się w cykl wydarzeń organizowanych z okazji 75-lecia Stalowej Woli.

YOHANN LEPAGE jest fotografem urodzonym we Francji, w 1975 r.

Po studiach fotograficznych w Paryżu pracował jako grafik multimedialny, jednocześnie zajmujące się fotografiką. Prace artysty były kilkakrotnie eksponowane na wystawach indywidualnych we Francji. Artysta przedstawił
w nich świat sceniczny, żywioł tańca, dynamikę ciała, a także chwile, w których czas jakby się zatrzymał. Prace te opisują nieprzewidywalny
i zarazem ograniczony przez scenę charakter sztuki. Te doświadczenia wzbogacały jego technikę i zmieniały punkt widzenia rzeczywistości i przestrzeni, w której żyjemy.

W kolejnych cyklach Lepage eksponuje ,,przestrzeń zamkniętą”, w której toczy się nasze codzienne życie. Wynikiem tych poszukiwań są fotoreportaże, gdzie skojarzenie dźwięku z obrazem poszerza gamę odczuć i pozostawia mocne wrażenia.

W jego oczach środowisko, w którym żyjemy, składa się z trzech płaszczyzn.

Pierwsza jest narzucona przez historię, prawo, architekturę i wpływa na nasze zachowania. Człowiek przemieszcza się w niej wg określonych kodów, ścisłych zasad oraz sygnalizacji naziemnych i świetlnych.

Druga płaszczyzna (społeczna) reguluje zachowania międzyludzkie
w konkretnym środowisku, wywierając wpływ na wzajemne postrzeganie mieszkańców danego kraju, regionu lub miasta.

Ostatnia płaszczyzna, tzw. osobista, poprzez wydobycie różnic, elementów niepasujących do spójnej całości szkicu miast lub społeczności, nadaje zdjęciom specyficzny klimat.

Autor kładzie w nich akcent na portrety ludzi, indywidualności wyróżniające się z tłumu i wpisujące się, poprzez swoją inność w charakterystykę miejsc, niezależną od ewolucji świata.

Skrzyżowanie tych trzech płaszczyzn tworzy swoisty szkic społeczny zamknięty w pracach fotograficznych Y. Lepage.

Prace artysty były kilkakrotnie eksponowane na wystawach indywidualnych we Francji.

W czerwcu 2012 roku jego zdjęcia zostały zakupione przez Fundusz Sztuki Współczesnej w Bretanii, w rezultacie wpisał się on w historię sztuki francuskiej. Natomiast w czerwcu 2013 r. jego fotograficzny cykl o Stalowej Woli będzie prezentowany w prestiżowej galerii w Bretanii.

Dla Y. Lepage fotografia jest środkiem dokumentacji rzeczywistości, zmieniających się kodów społecznych, wg których wszyscy żyjemy i które wpływają na nasze zachowanie, niezależnie od naszej woli.

Jego prace są próbą zdefiniowania własnej wizji świata, środkiem ekspresji, dzięki któremu na nowo odkrywamy swoje otoczenie. Jednocześnie fotografia jest dla niego nieustannym zadawaniem pytań o świat i ewolucję w naszym codziennym życiu.

Zdjęcia Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3

Więcej informacji:

Magdalena Wielgocka Tel.15/844 85 56 wew.17
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
PRZEWORSK BASKET CUP 2013

W sobotę 11 maja br. w hali sportowej im. Tadeusza Ruta , odbędzie się Turniej Koszykówki Młodzików-Przeworsk Basket Cup 2013.

Zamknij