Parowóz Px48 po ponad 20 latach nieobecności powrócił na szlak przeworskiej Wąskotorówki!

Parowóz Px48 po ponad 20 latach nieobecności na torach przeworskiej „Wąskotorówki” tymczasowo „powrócił” na szlak! Kursuje w dniach od 16 do 20 października 2013 na trasie Przeworsk Wąski – Dynów. Został przywieziony do Przeworska rankiem 15 października z Gniezna, dzięki pasjonatom kolei
z Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz Japonii.

Parowóz Px48-1919 wyprodukowany w 1951 roku kursuje regularnie na Gnieźnieńskich Kolejach Wąskotorowych. Widok lokomotywy z minionej epoki jest nie lada gratką dla miłośników kolei żelaznych czy fotografów. Niepowtarzalny klimat minionych lat, które nigdy już nie powrócą uzupełniają stare wagony pasażerskie oraz towarowe w tym Brankard, odrestaurowane przez Stowarzyszenie Miłośników Przeworskiej Kolei Wąskotorowej. Skład pociągu wzbudza wielkie zainteresowanie przypadkowych obserwatorów. Trzeba przyznać, że niecodzienny widok kłębiącego się nad składem dymu oraz charakterystyczny dźwięk parowozu nikomu nie pozwala przejść obok obojętnie. Obcokrajowcy mający przyjemność odbywania przejazdów wspomnianym pociągiem doceniając piękno przyrody, wspaniałe widoki Pogórza Dynowskiego. Trwająca kilka godziny podróż z Przeworska do Dynowa jest urozmaicona „foto-stopami”, podczas których turyści mają okazję wykonywać niepowtarzalne zdjęcia parowozu w pięknej jesiennej scenerii.

Przeworska Kolej Dojazdowa obsługuje sezonowy ruch turystyczny od maja do końca września. Parowozy typu Px48 kursowały wąskim torem z Przeworska do Dynowa do roku 1985, ciągnąc składy osobowo – towarowe. Zostały całkowicie zastąpione lokomotywami spalinowymi typu LXD2.

Warto wspomnieć, że Px48 będący niegdyś w służbie przeworskich kolei wąskotorowych, stoi jako pomnik na stacji w Dynowie. Dla zainteresowanych możemy zdradzić, że parowóz ten na przemierzenie trasy liczącej 46 km potrzebuje około 4 ton węgla kamiennego, a jego przygotowanie do jazdy tj. rozpalanie kotła trwa około 6 godzin zegarowych! Wszystkich którzy pragną zobaczyć parowóz w pełnej okazałości zapraszamy.

Marcin Ryfa
Project Manager

fot. Mateusz Ryfa

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wizyta Konsula w Urzędzie Marszałkowskim

W czwartek, 17 października, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar przyjął Konsula Generalnego Niemiec z Krakowa, dr. Wernera Köhlera. W spotkaniu,

Zamknij