ODDALI KREW DLA POLSKI

Już jutro 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku 11. listopada będziemy świadkami przemówień, uroczystości, inscenizacji, a ulice w całej Polsce pełne będą flag narodowych.

Przy tej okazji warto zastanowić się, czym dzisiaj, gdy żyjemy w wolnym kraju, jest patriotyzm i bohaterska postawa. Jeśli nie przelewaniem krwi na polu bitwy, to z pewnością dobrowolnym jej oddawaniem – dla pacjentów polskich szpitali. W tym roku o ich zdrowie i życie zawalczyło w ten sposób ponad 3600 osób, biorąc udział w VIII edycji akcji „Zbieramy krew dla Polski”.

Honorowych krwiodawców wciąż w naszym kraju przybywa. Mimo to w Polsce nadal brakuje krwi do przeprowadzania operacji, a problem ten dotyczy najczęściej lokalnych szpitali, w małych miejscowościach. Regularne oddawanie krwi powinno być naszym patriotycznym obowiązkiem. To wyraz troski o drugiego człowieka i warto o tym przypomnieć w przededniu Święta Niepodległości. Krew to bezcenny dar życia, a jej oddanie, jeśli nie liczyć odrobiny czasu, nic nas nie kosztuje.mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

To właśnie z myślą o upowszechnieniu honorowego krwiodawstwa w Polsce, Grupa Muszkieterów, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, już od 2008 r. organizuje akcję „Zbieramy krew dla Polski”. Jest to największa tego typu kampania w Polsce. W jej tegorocznej, VIII edycji, zakończonej 5 października, krew zbierano przed sklepami Intermarché i Bricomarché w 148 miejscowościach 14 polskich województw. Oprócz pobierania krwi, organizowane były z tej okazji także akcje promujące honorowe krwiodawstwo, pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa, konkursy plastyczne oraz występy artystyczne. Efekt? W 22 tygodnie, ponad 3600 osób oddało 1622 litry krwi. Chętnych, którym kondycja zdrowotna  ostatecznie nie pozwoliła na czynny udział w akcji, było kolejnych 1000.

Najwięcej krwi zebrano w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim. Mieszkańcy tych regionów oddali jej łącznie ponad 650 litrów.  Blisko 60 litrów krwi zebrano w samym tylko Jelczu-Laskowicach. Prawie 43 litry w Oleśnicy i około 40 litrów w Bolesławcu. To nadal jednak przysłowiowa kropla w morzu potrzeb.

W przyszłym roku odbędzie się IX edycja kampanii „Zbieramy krew dla Polski”. Nie czekając na kolejną odsłonę akcji, każdy z nas może jednak oddać krew dla innych w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Szczegóły dotyczące lokalizacji stałych punktów poboru krwi w oddziałach terenowych PCK można znaleźć na www.nck.gov.pl/oddzialy-terenowe/.

 

Informacje o Grupie Muszkieterów

Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w kategorii supermarketów spożywczych i typu „dom i ogród” w Polsce, jest zrzeszeniem ponad 270 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. Sieć handlowa Grupy Muszkieterów liczy obecnie 225 supermarketów Intermarché i 119 Bricomarché. W Centrali Grupy w Poznaniu, w dwóch magazynach logistycznych oraz supermarketach zatrudnionych jest aktualnie ponad 14 tys. osób. Wyznaczaniem kierunków strategicznych obu sieci zajmuje się spółka ITM Polska. Muszkieterowie są obecni w 5 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii, Portugalii oraz Serbii.

Dodatkowych informacji udzielają:

Eliza Orepiuk-Szymura

Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów

ITM Polska Sp. z o.o., ul. Świętego Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne

tel.: 61 665 12 09

e-mail: eorepiuk@mousquetaires.com

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
W PRZEWORSKU SPANP SZKOLIŁ PRZEDSIĘBIORCÓW

Efektem podjętej współpracy Urzędu Miasta Przeworska i Społecznej Podkarpackiej Akademii Najlepszych Praktyk (SPANP), działającej z inicjatywy rzeszowskiego Oddziału ZUS, było

Zamknij