Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Przeworsku

26 stycznia 2016 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, na Podkarpaciu po raz ósmy a w Przeworsku po raz pierwszy.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji: Pan Janusz Owsiak – Wicestarosta Powiatu Przeworskiego, Pan Mariusz Pieniążek sekretarz Powiatu Przeworskiego, Pani Agnieszka Zakrzewska sekretarz Miasta Przeworska, Pan Tomasz Syk Dyrektora Muzeum w Przeworsku, Pani Maria Głąb wicedyrektor z Zespołu Szkół Zawodowych z młodzieżą i opiekunem Panem Piotrem Łojko, Pana Piotra Kuca Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Przeworsku z młodzieżą i opiekunem Małgorzatą Jakubowską oraz Pana Edwarda Pączkę opiekuna młodzieży z Zespołu Szkół w Kańczudze, Panią Aldonę Młynarczuk z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Przeworsku, Panią Anną Dawidowicz doktorantkę z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pana Łukasza Mroza Harcmistrza z harcerzami ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Michała Horbaczka prezesa organizacji „Przeworscy Patrioci”.

Nasze lokalne obchody uświetnili swoją obecnością znamienici goście: Pani Judith Elkin, urodzona w Przeworsku, uratowana podczas Holokaustu dzięki ucieczce wraz z rodzicami do Związku Sowieckiego jej rodzina uciekła z getta w Rzeszowie, Pan Eli Zolkos, asystent naczelnego rabina Polski Michela Schudrichta, Małka Shacham Doron oraz przedstawiciele rodzin ratujących życie Żydom podczas II wojny światowej: Pani Adriana Cieleń, wnuczka Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – Franciszki i Jana Wianeckich. W Dąbrówce Pniowskiej uratowali oni dwie siostry Mentlik (jedna z sióstr obecnie żyje w Niemczech i ma 103 lata), Jan Szozda – przedstawiciel rodziny ratującej Żydów podczas Holokaustu w Przeworsku, która uratowała dwoje dzieci z rodziny Feitów (Benjamina i Felę).

Podczas obchodów zobaczyliśmy prezentacje młodzieży z Gimnazjum w Przeworsku  pt.: „Krąg życia – życie żydowskie od narodzin aż po śmierć, usłyszeliśmy wzruszające wspomnienia Judith Elkin i Małki Shacham Doron, oraz potomków rodzin odznaczonych medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Ponadto obchodom towarzyszyła wystawa Małgorzaty Wołoszyn „Żydzi w Przeworsku”.

Po oficjalnych uroczystościach zebrani goście udali się pod pamiątkową tablicę na dawnym cmentarzu żydowskim, gdzie harcerze pełnili wartę honorową. Tam rabin Eli Zolkos odmówił kadisz, Pani Judit Elkin złożyła wieniec, harcerze i młodzież zapali znicze a honorowy członek Przeworskiego Koła Turystyki Rowerowej „Leliwa” Krzysztof Sochacki odczytał okolicznościowy wiersz swojego autorstwa i opowiedział o mieszkańcach Gaci, którzy ratowali Żydów podczas okupacji hitlerowskiej.

Organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przeworsku był Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej „Leliwa” na czele z prezesem Tomaszem Nalepą, Gimnazjum nr 1 w Przeworsku oraz Muzeum w Przeworsku.

Małgorzata Wołoszyn

Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo – Parkowy

Źródło http://www.powiat.przeworsk.pl/index.php/1270-obchody-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holocaustu-w-przeworsku

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

W piątek 22.01. w Gminnym Ośrodku  Kultury w Gaci odbyły się przesłuchania do Przeglądu Kolęd i Pastorałek.Udział w przesłuchaniach wzięły dzieci z naszych Punktów Przedszkolnych:

Zamknij