O podkarpackiej wołowinie w urzędzie marszałkowskim

Naukowcy, hodowcy i przedstawiciele związków hodowców bydła, producenci wyrobów mięsnych oraz dziennikarze regionalnych mediów spotkali się z marszałkiem Władysławem Ortylem i wicemarszałkiem Lucjanem Kuźniarem, aby podyskutować o stworzeniu marki „Podkarpacka wołowina”.

Poprzez markę „Podkarpacka wołowina” chcemy promować województwo podkarpackie i naturalne atuty naszego regionu. Dla Podkarpacia wołowina może stać się taką marką, elementem, który zwróci na nas uwagę konsumentów i przyciągnie do regionu turystów –mówił otwierając spotkanie marszałek Władysław Ortyl.
Samorząd Podkarpacia od lat podejmuje i wspiera inicjatywy, które służą promocji podkarpackiej wołowiny. Promujemy jej walory w różnych miejscach, dla przykładu podczas cieszącej się wielkim powodzeniem imprezy „Pożegnanie lata” w Rudawce Rymanowskiej, czy tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej EKOGALA 2013, którą organizujemy. Ważnym działaniem jest zainicjowany w 2012 roku pilotażowy „Program promocji wołowiny”, którego realizację zleciliśmy Podkarpackiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Boguchwale – podkreślał odpowiedzialny za sprawy rolnictwa wicemarszałek Lucjan Kuźniar.

Debata, która 21 października 2013 roku odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego była częścią projektu „Festiwal Podkarpackiej Wołowiny” realizowanego od czerwca do grudnia 2013 roku przez Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego w Odrzechowej.

Uczestnicy spotkania mogli skosztować smakołyków powstałych na bazie podkarpackiej wołowiny, przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Zapis dyskusji, która odbyła się w urzędzie marszałkowskim będzie emitowany na antenie Polskiego Radia Rzeszów, w sobotę 26 października 2013 roku, o godzinie 15.00.

Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje program zatytułowany Podkarpacki Naturalny Wypas, którego celem jest aktywizacja gospodarczo – turystyczna województwa podkarpackiego poprzez promocję cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów łąkowo – pastwiskowych z zachowaniem bioróżnorodności w oparciu o naturalny wypas. Celem pośrednim Programu jest wzrost pogłowia zwierząt gospodarskich, w tym w szczególności bydła oraz przywrócenie ekstensywnego wypasu zwierząt na gruntach, które nie są użytkowane rolniczo. Poprzez realizację programu samorząd województwa chce odwrócić niekorzystna tendencję, jaką był znaczący spadek pogłowia zwierząt gospodarskich na Podkarpaciu. Program ma być miedzy innymi zachętą dla rolników do rozwoju chowu i hodowli zwierząt w regionie. Już przyniósł on pierwsze rezultaty. W ciągu roku powierzchnia służących do wypasu zwierząt łąk i pastwisk zwiększyła się z 5 do 7 tysięcy hektarów, a ilość zwierząt biorących udział w wypasie z 6 tys. sztuk do 9 tys. sztuk. Mięso wołowe oraz mleko wyprodukowane właśnie w systemie ekstensywnym, w którym zwierzęta mogą swobodnie poruszać się po pastwiskach i korzystać z różnorodnej paszy ma wysoką jakość i jest bardzo zdrowe.

Źródło: umwp.podkarpackie.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE W ZARZECZU

W czwartek 17 października br. odbyły się warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Centrum Kultury w Zarzeczu oraz Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu,

Zamknij