O LUBOMIRSKICH I OSSOLIŃSKICH W PRZEWORSKIM RATUSZU

W piątek, 28 marca o godz. 17.00 na zaproszenie Burmistrza Miasta Przeworska Marii Dubrawskiej-Lichtarskiej w sali miejskiego ratusza odbył się wykład pani Bożeny Figieli pt. „Ordynaci Przeworscy w dziejach Ossolineum w 190. rocznicę przyjęcia przez Henryka Lubomirskiego Kuratorii Literackiej Zakładu im. Ossolińskich”. Uczestnicy prelekcji wzbogacili się o wiedzę rodów Lubomirskich i Ossolińskich oraz ich wkład w kulturę i rozwój pierwszego na ziemiach polskich publicznego muzeum.

Henryk Lubomirski w 1823 r. przyjął dziedziczną kuratorię literacką Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie i powołał przy nim Muzeum im. Lubomirskich. Do Ossolineum i Muzeum Lubomirskich trafiła tą drogą część zbiorów przeworskich, wśród których darczyńcami rodu Lubomirskich byli Henryk, jego syn Jerzy oraz syn Jerzego Andrzej: księgozbiór, zbrojownia przeworska, kolekcja grafiki i rysunku europejskiego z rysunkami Rembrandta i Dürera i wiele innych. Funkcję kuratorów Ossolineum Lubomirscy sprawowali do 1944 r.

Adresaci wykładu mieli także możliwość obejrzenia prezentowanych w piwnicach i poddaszu ratusza dwóch wystaw – artystów, dyplomantów i studentów z kręgu Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawy te można bezpłatnie oglądnąć do 30 kwietnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 15.00, a od 1 do 10 maja także w soboty i niedziele, w godz. 11.30 – 13.30.

Źródło: przeworsk.um.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego

31 marca w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego. Powiat Przeworski

Zamknij