Nieważne że twarda, ważne, że jest!

Fala upałów, jaka ostatnimi czasy przelała się przez powiat przeworski  spowodowała nie tylko gorsze nastroje czy niechęć wychodzenia z domu, ale także wzmożone pragnienie.

Litry wypijanej dziennie wody, a przy tym niemiłosierne słonce i brak opadów w dużej mierze przyczynił się do zmniejszenia ilości wody  w zbiornikach czy przydomowych studniach. Oprócz klęski suszy, która nawiedziła rolników, brak deszczu dał się we znaki również mieszkańcom Przeworska, którzy po raz kolejny podnieśli glosy w sprawie twardości wody.

Spór z władzami Przeworska prowadzony był już wcześniej, czego skutkiem było zamontowanie urządzeń do uzdatniania wody w kilku kotłowniach przy ul. Konopnickiej. Nie rozwikłało to jednak problemu dla wszystkich mieszkańców miasta, dla których jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w stacji uzdatniania wody w Rozborzu. Niestety, niedawna modernizacja stacji uniemożliwia kolejna jej przebudowę, chyba ze ma koszt mieszkańców, którzy za każdy hektolitr wody musieliby zapłacić 1 złotówkę więcej.

Jednak czy warto? Przypomnimy, że twarda woda pełna jest soli wapnia i magnezu, które osadzają się w rurach, kabinach czy na bateriach. Ponadto, w znacznym stopniu może prowadzić do plam na ubraniach oraz prowadzić do niszczenia pralek czy innych urządzeń AGD. Mimo, że często mówi się o szkodliwym wpływie twardej wody na organizm człowieka. nie udowodniono, jakie właściwie powoduje skutki. Część badaczy uważa nawet, że miękka woda jest bardziej niebezpieczna niż twarda.

Pierwsze kroki w procesie zmiękczania wody postawiła spółdzielnia przy ul. Konopnickiej, której przedstawiciele zauważyli, że z powodu twardej wody występuje przymus wymiany urządzeń grzewczych i rur nie co kilka lat, lecz  nawet co Pol roku. Urządzenia zostały zamontowane przy ul. Krasickiego II (część prawa) i w bloku na Misiągiewicza 18. Ponieważ obserwowano tam największy problem. Mimo znacznego zwiększenia kosztów za wodę, oszczędności maja powstać  w wyniku większej wytrzymałość instalacji wewnętrznej tj., rur .


Magdalena Chmura
Redaktor

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
KULTURALNY WEEKEND

W nadchodzącym weekendzie czekają na Państwa kulturalne atrakcje. Wspólnie z przeworskim muzeum i Miejską Biblioteką Publiczną zapraszamy do Kina Letniego

Zamknij