Muzeum Regionalne w Stalowej Woli – wystawy w maju

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w maju

Trzynaście wystaw: siedem czasowych, dwie długoterminowe i cztery stałe – to aktualna oferta Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Maj upływa pod znakiem dizajnu, prezentowane są aż trzy wystawy z tej dziedziny. „Nieświadomość zbiorowa” to oryginalne przetworzenie prasłowiańskiej mitologii na nowoczesne wnętrzarstwo. „Kto ty jesteś” prezentuje różnorodne prace europejskich projektantów o polskich korzeniach. „Elementarz dizajnu dla dzieci”, jak sama nazwa wskazuje, zapoznaje najmłodszych z tematyką wzornictwa w atrakcyjny i lekki sposób, który zresztą podoba się też dorosłym. Te ekspozycje można oglądać w budynku przy ul. Sandomierskiej 1.

Galeria Warsztat przy ul. Hutniczej 17 zaprasza natomiast na dwie wystawy historyczne, związane z okresem międzywojennym. Tym razem pokazany został przedwojenny sport. Czas entuzjazmu, gdy sportowcy znad Wisły mogli reprezentować po latach niewoli biało-czerwone barwy, przybliżają oryginalne unikatowe eksponaty, sprzęt sportowy, dyplomy, medale, plakaty, przypominające zawodników, którzy przeszli do historii i do legendy, takich jak Konopacka, Kusociński, Walasiewiczówna, Kucharowie, Jędrzejowska, Czech, Marusarz, Żwirko i Wigura… Dopełnieniem wystawy „Sport w II RP” jest ekspozycja „Sport i turystyka na dawnej fotografii”, zlokalizowana w jej sąsiedztwie. Obie przygotowane zostały we współpracy z warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki.

Tylko do 6 maja można jeszcze obejrzeć znakomitą ekspozycję edukacyjną, poświęconą Mikołajowi Kopernikowi „Z Torunia do gwiazd”. Ona także zlokalizowana jest w obiekcie przy ul. Hutniczej 17.

Natomiast miłośnicy wiosennych spacerów na świeżym powietrzu mogą uatrakcyjnić sobie wędrówkę obejrzeniem wystawy plenerowej przy
ul. Staszica o tajemniczym tytule „Latarnia Wschodu”. To poetyckie określenie nie odsyła nas bynajmniej do baśni z tysiąca i jednej nocy – oznacza bowiem ni mniej ni więcej jak… Stalowa Wolę, widzianą oczyma francuskiego fotografika Yohanna Lepage’a.

Zwieńczeniem majowych propozycji będzie jak zwykle Noc Muzeów przypadająca w tym roku na weekend 18/19 maja.

Budynek główny, Sandomierska 1

Wystawy czasowe (do 19 maja)
Nieświadomość zbiorowa (Collective Unconscious) Kosmos Project
Kto ty jesteś?
Elementarz dizajnu dla dzieci
Wystawy stałe
Z dziejów regionu nadsańskiego
Poczuj sztukę
Czynne:pon.8-15, wt. 8-18, śr., czw., pt. 8-15, niedz. 16-18, sobota-nieczynne

Dziedziniec Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Galeria przez Dotyk
Sławomir Pawelec, Kontrapunkt V.I
Michał Batkiewicz, Anioły i…

Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17

Wystawy czasowe
Z Torunia do gwiazd (do 6 maja)
Sport w II RP (do 23 czerwca)
Sport i turystyka na dawnej fotografii (do 23 czerwca)

Wystawa stała
COP dla przyszłości. Ludzie-przemysł-architektura.
Czynne:pon.8-15, wt. 8-18, śr., czw., pt. 8-15, niedz. 16-18, sobota-nieczynne

Plac pod kinem Ballada, ul. Staszica 14
Latarnia Wschodu –  fotografie Yohanna Lepage’a (do końca czerwca)

Magdalena Wielgocka
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Quo vadis Przeworsk? – Artykuł

„Chcemy być gminą otwartą i przyjazną. Chcemy być gminą, która będzie oferować profesjonalne usługi z zakresu zarówno administracji ale także

Zamknij