MEMORANDUM O POROZUMIENIU POMIĘDZY PORTEM LOTNICZYM RZESZÓW-JASIONKA W POLSCE I DEPARTAMENTEM LOTNICTWA MIAMI-DADE PODPISANE

Wczoraj w Miami po południu (czasu miejscowego) podpisano memorandum o porozumieniu pomiędzy Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka i Departamentem Lotnictwa Miami-Dade. Podpisy pod umową intencyjną złożyli Stanisław Nowak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz Emilio T. Gonzalez dyrektor ds. lotnictwa Departamentu Lotnictwa Miami – Dade. Podczas spotkania Samorząd Województwa Podkarpackiego, który jest właścicielem większości udziałów w Spółce Lotniskowej Rzeszów-Jasionka, reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Obydwie strony deklarują współpracę na niwie lotniczej. Jej główny obszar to potencjalna możliwość przewozu ładunków lotniczych pomiędzy międzynarodowym lotniskiem Miami a Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka, co umożliwi otwarcie na rynki Stanów Zjednoczonych, Ameryki Łacińskiej i Europy Środkowej. Ponadto umowa intencyjna zakłada: wymianę doświadczeń między portami lotniczymi, zwłaszcza w działaniach technologicznych, operacyjnych i handlowych, wzajemną promocję oraz ustanowienie wspólnej polityki w odniesieniu do międzynarodowych portów lotniczych i organizacji lotniczych.

To jest szansa dla Podkarpacia, dla firm które tutaj funkcjonują. Porozumienie otwiera możliwość transportu wyrobów tych firm do Stanów Zjednoczonych. Jeśli to dojdzie do skutku Jasionka będzie miejscem przeładunkowym skąd towary mogłyby być transportowane na całą Polskę i poza jej granice. Wiadomo, że do tego przedsięwzięcia należy się dobrze przygotować. Niezbędne będą kolejne inwestycje – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Rozmowy na temat lotniczego połączenia towarowego Jasionki z Miami trwają już od dłuższego czasu. Memorandum to pierwszy krok do uruchomienia połączenia. Port Lotniczy w Miami należy do największych lotnisk w USA. To trzecie lotnisko w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby międzynarodowych połączeń.

Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Podkarpackiego

Źródło: umwp.podkarpackie.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kruchy ślad historii

Jeden z ostatnich nabytków Działu historyczno-artystycznego Muzeum w Przeworsku to szklana butelka na mleko z Mleczarni Przeworskiej, można by rzec

Zamknij