MAJÓWKA UTKANA SŁOŃCEM – DZIEŃ PIERWSZY

25 i 26 maja 2018 r. odbyło się uroczyste podsumowanie polsko-słowackiego projektu pt. „Szlakiem transgranicznych rzemieślników” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020. Projekt był realizowany przez rok, zaś „MAJÓWKA UTKANA SŁOŃCEM” była jego ostatnim wydarzeniem. Pierwszego dnia Majówki w Ratuszu spotkało się ponad 50 gości z Polski i Słowacji. Piątkowe popołudnie obfitowało w interesujące prelekcje. Konferencję otworzył Burmistrz Miasta Przeworska dr Leszek Kisiel, który powitał przybyłych gości oraz przedstawił najważniejsze założenia projektu.

Szerzej o projekcie opowiedzieli Pan Miron Mikita – Dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego w Svidniku oraz Pani Stella Pieniążek – koordynator projektu.
Historię przeworskiego tkactwa i cechów rzemieślniczych przedstawiła Pani Małgorzata Wołoszyn – Kustosz muzealny, historyk w Dziale Historii Miasta i Regionu przy Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy. Z dużym zainteresowaniem spotkała się prelekcja Pana Dariusza Makowskiego – założyciela Manufaktury Królewskiej w Warszawie, który opowiedział o działalności Manufaktury, o styku tradycji ze współczesnością oraz o wykorzystaniu technik tkackich w projektowaniu wnętrz i modzie. Na zakończenie konferencji uczestnicy mieli okazję posłuchać o powstaniu Parku Kulturowego Miasta Tkaczy w Zgierzu. O swoich doświadczeniach, korzyściach i problemach w promowaniu historii i tradycji opowiedział Pan Karol Maśliński – pełnomocnik ds. Parku Kulturowego Miasta Tkaczy w Zgierzu. FOTORELACJA

Źródło: http://www.przeworsk.um.gov.pl/aktualnosci/2541-majowka-utkana-socem-dzie-pierwszy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
NOC MUZEÓW 2018 W PRZEWORSKU

Przed Państwem program Nocy Muzeów 2018 w naszym Muzeum

Zamknij