MAJÓWKA UTKANA SŁOŃCEM – DZIEŃ DRUGI

Podczas drugiego dnia MAJÓWKI przeworszczanie i goście ze Słowacji mieli okazję bawić się w plenerze na terenie Zajazdu „Pastewnik”. Niewątpliwą atrakcją MAJÓWKI była wioska rzemiosła artystycznego i ginących zawodów, gdzie dzieci i dorośli mogli poznać tajniki tkania, farbowania tkanin, filcowania, ceramiki, skręcania powrozów oraz mieli okazję postrzelać z łuku, kuszy i katapulty. Instruktorzy i uczestnicy zostali wystrojeni w epokowe stroje. Przy średniowiecznych namiotach, w których odbywały się warsztaty, wystawione zostały prace uczestników wykonane podczas wcześniejszych warsztatów tkackich przeprowadzonych w ramach projektu. Uczestnicy imprezy mogli również podziwiać lokalne rękodzieło i rzemiosło oraz wystawę zabytkowych eksponatów i sprzętów związanych z rzemiosłem.

Podczas imprezy wystąpiły zespoły taneczne i wokalne: Zespół taneczny Makovica ze Svidnika na Słowacji, Zespół Pieśni i Tańca „Jarosław”, Kapela Makovica (Svidnik – Słowacja), kapela Drewutnia oraz zespół muzyczny Stonehenge. Zespoły umilały czas uczestnikom imprezy do późnych godzin wieczornych.

W trakcie MAJÓWKI Burmistrz Miasta Przeworska dr Leszek Kisiel wręczył nagrody i upominki uczestnikom gry terenowej, która odbyła się w godzinach południowych. Tematem przewodnim gry była historia miasta i dawnych rzemiosł. W grze wzięło udział 15 uczestników, którzy podeszli do gry z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem i już czekają na jej następne edycje.

W czasie trwania imprezy Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy umożliwiło bezpłatne zwiedzanie swoich ekspozycji. Ekspozycje Muzeum, zwłaszcza związane z tkactwem spotkały się z dużym zainteresowaniem gości z Polski i Słowacji.

Projekt „Szlakiem transgranicznych rzemieślników” cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Przeworska, Svidnika i okolicznych miejscowości. Ciepłe przyjęcie wśród osób ceniących lokalną kulturę i tradycje skłoniły nas do kontynuacji działań związanych ze propagowaniem spuścizny naszych przodków, czego efektem jest nowy projekt, który rozpocznie się w miesiącu sierpniu 2018 r. FOTORELACJA

Źródło: http://www.przeworsk.um.gov.pl/aktualnosci/2540-majowka-utkana-socem

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
MAJÓWKA UTKANA SŁOŃCEM – DZIEŃ PIERWSZY

25 i 26 maja 2018 r. odbyło się uroczyste podsumowanie polsko-słowackiego projektu pt. „Szlakiem transgranicznych rzemieślników” współfinansowanego przez Unię Europejską

Zamknij