Katyński Dąb Pamięci zasadzony w Przeworsku

W rocznicę sowieckiej agresji na Polską – 17 września 2013 roku – w Przeworsku odbyły się uroczystości patriotyczne. Przed budynkiem Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego zasadzony został ,,Dąb Pamięci” oraz odsłonięta została tablica, poświęcona pamięci kapitana Rudolfa Gustawa Pistla, zamordowanego w Charkowie w 1940 r. W uroczystościach wzięli udział Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, Burmistrz Przeworska Maria Dubrawska – Lichtarska, mieszkańcy Przeworska oraz młodzież z przeworskich szkół.

Uroczystość zorganizowana w Przeworsku odbyła w ramach w ogólnopolskiej akcji „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”. W 2008 roku zainicjowało ją Stowarzyszenie Parafiada. Program ten zakłada zasadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każde z drzew upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. Każdy dąb ma być symbolem jednego katyńskiego bohatera.

W programie „KATYŃ … ocalić od zapomnienia” uczestniczą szkoły, ośrodki wychowawcze, drużyny harcerskie, gminy, starostwa powiatowe oraz inne instytucje i organizacje. Ważnym aspektem programu jest zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej, pozyskanych możliwie z pierwszej ręki czyli od żyjących członków rodziny bądź członków lokalnej społeczności życiorysów, zdjęć, dokumentów oraz informacji o bohaterach, którzy zginęli w 1940 roku.

Źródło www.umwp.podkarpackie.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
IV Turniej Orlika o Puchar premiera Donalda Tuska

W najbliższy czwartek tj.19 września na boisku Orlik przy ul.Misiągiewicza , odbędzie się pierwsza faza eliminacji w ramach IV Turnieju

Zamknij