Katyń… ocalić od zapomnienia. Pamiętamy.

W dniu 2 maja 2013r. w Kańczudze odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca Święta Narodowe: Dzień Flagi i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ponadto szczególnym wydarzeniem było uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Ofiary Katynia z terenu Miasta i Gminy Kańczuga.

Po Mszy świętej w kościele parafialnym, młodzież Zespołu Szkół przedstawiła część artystyczną związaną ze Świętem Konstytucji. Następnie odbyła się część związana z odsłonięciem i poświęceniem tablic Ofiar Katania, został odczytany Apel Poległych, wykonana salwa honorowa i posadzony Dąb Pamięci. Wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości nawiązywały zarówno do majowych świąt, jak i wydarzeń katyńskich. Uroczystość zorganizowana przez władze Miasta i Gminy Kańczuga oraz Szkołę Podstawową im. Króla Jana III Sobieskiego była okazją, aby dłużej zastanowić się nad cierpieniem i męczeństwem ludzi, żyjących w trudnych dla naszego kraju czasach wojennych. Katyń jest jednym z najbardziej tragicznych miejsc we współczesnej historii państwa polskiego, niezatartą, nasyconą krwią i cierpieniem plamą, zapisaną na kartach naszej historii. W tym dniu cała nasza społeczność, za sprawą odsłonięcia tablic uhonorowała polskich jeńców, oficerów i generałów Wojska Polskiego, elit Rzeczypospolitej zamordowanych w 1940 r. Zgodnie z założeniami programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, odsłonięta została tablica i posadzony jeden z „Dębów Pamięci” – według założenia, że jeden Dąb, to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Na tej majowej uroczystości Dyrektor Szkoły Podstawowej powitała: Senatora Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Matusiewicza; Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego, Pana Lucjana Kuźniarka; Przedstawiciela 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, pułkownika Artura Adamiaka; Kapitana 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej Piotra Cichonia wraz z żołnierzami; Przedstawiciela Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie; Komendanta Powiatowego Komisariatu Policji w Przeworsku, Pana Ryszarda Kulę; Pełniącego obowiązki Komendanta Komisariatu Policji w Kańczudze, Podinspektora Witolda Płoszaja; Majora z Wojskowej Komendy Uzupełnień, Jarosława Oleszko; Księdza Dziekana, dr Wojciecha Paca oraz Księży wikariuszy; Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kańczudze, Pana Emila Drąga oraz Radnych Rady Miejskiej; Burmistrza Miasta i Gminy Kańczuga, Pana Jacka Sołka; Sekretarza Miasta i Gminy Kańczuga, Panią Teresę Argasińską; Skarbnika Miasta i Gminy Kańczuga, Panią Małgorzatę Micha; Sołtysów z terenu naszego samorządu i Przewodniczących zarządów osiedlowych; Dyrektorów Szkół i jednostek organizacyjnych z terenu Miasta i Gminy Kańczuga; Nadleśniczego Nadleśnictwa Kańczuga, Pana Juliusza Wójcika; Prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Orkiestrę dętą; Poczty Sztandarowe przybyłe na tę uroczystość: Poczet Sztandarowy 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej, Poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, Poczty Sztandarowe Szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Związku Emerytów i Rencistów; Nauczycieli Emerytów; uczniów i nauczycieli poszczególnych szkół oraz wszystkich przybyłych na majowe święto.

Kończąc uroczystość Pani Dyrektor podkreśliła, żeby już nigdy w naszej historii nie zapisały się tak dramatyczne wydarzenia. Zakończeniem obchodów świąt majowych było złożenie kwiatów pod pomnikiem Grunwaldu.

Zdjęcia Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8 Zdjęcie 9 Zdjęcie 10

Źródło www.kanczuga.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Przeworsku rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości sprzed budynku Starostwa

Zamknij