Kamienie milowe polskiej polityki społecznej

Ustawa o pomocy społecznej, zasiłki dla bezrobotnych, wsparcie osób poszukujących pracy, reforma emerytalna i program polityki rodzinnej – to kluczowe zmiany wprowadzone przez 25 lat działalności Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Krótko mówiąc, przebudowując nasz kraj, musimy go przebudowywać solidarnie (…) Najbardziej konieczne reformy, należy realizować konsekwentnie, lecz z ludźmi, a nie przeciw nim– apelował Jacek Kuroń, pierwszy minister pracy i polityki społecznej po 1989 roku. Po to powstały ustawy wprowadzające pierwsze zasiłki dla osób bezrobotnych i zasiłki z pomocy społecznej, których celem była ochrona najuboższych przed skutkami transformacji.

Owe credo Jacka Kuronia przyświecało kolejnym ministrom pracy i polityki społecznej. W tym duchu powstał Fundusz Pracy, z które finansowana jest pomoc dla osób bezrobotnych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wspiera niepełnosprawnych 

w znalezieniu pracy i rehabilitacji. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych chroni pracowników, gdy ich pracodawca staje się niewypłacalny.

Powstała w 1994 roku, z inicjatywy ministra Andrzeja Bączkowskiego, Komisja Trójstronna stała się platformą dialogu rządu, związków zawodowych i pracodawców. Dzięki niej udało się przekonać partnerów społecznych do poparcia reformy emerytalnej z 1999 roku. To na niej wykuwały się pierwsze pomysły na reformę pomocy społecznej czy wprowadzenie świadczeń rodzinnych.

– Przez 25 lat Polska zmieniła się nie do poznania. Prężnie działające organizacje pozarządowe, kompleksowy program wsparcia polskich rodzin, długofalowa polityka aktywizacji osób starszych, czy reforma urzędów pracy to przykłady kluczowych reform społecznych dokonanych w ostatnich latach. Kolejne wyzwania wciąż przed nami – mówi minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kamienie milowe polskiej polityki społecznej zobaczyć można na stronie mpips.gov.pl

 

| Biuro Promocji i Mediów

| Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

| Tel. (+48 22) 661 11 13, 661 11 22

| Fax (+48 22) 661 11 24

| E-mail: prasa@mpips.gov.pl

| www.mpips.gov.p

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kibice staną przed sądem

Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji przeworskich policjantów po środowym meczu  nie doszło do konfrontacji pomiędzy kibicami Orła Przeworsk i Sokoła

Zamknij