JERZY TURNAU (1869 – 1925). Ars e[t] terra – wystawa monograficzna

Od 17 lipca 2017 roku, w sali balowej Pałacu Lubomirskich – w Muzeum w Przeworsku dostępna jest do zwiedzania niezwykła wystawa.

Wystawa monograficzna Jerzego Turnaua, ziemianina, rolnika, a także artysty malarza i literata, właściciela Mikulic. Jest to druga odsłona wystawy pt. „Jerzy Turnau (1869-1925). Ars e[t] terra” Sztuka z ziemi [Sztuka i ziemia], wymyślonej i zorganizowanej przez dr Krzysztofa Przylickiego i Annę Szlązak z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Wystawa prezentowana była w Muzeum KUL w okresie:  3 czerwca – 11 lipca 2017. W zbiorach Muzeum KUL znajduje się obraz pt. „Kwiat jabłoni” portret profilu młodej kobiety (prawdopodobnie Ireny z Kopeckich Skawinowej, siostrzenicy artysty), na tle kwitnącego sadu, namalowany przez Jerzego Turnaua w roku 1918. Dzieło to, pochodzące z kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich zainspirowało dwoje historyków sztuki Krzysztofa Przylickiego i Annę Szlązak do zajęcia się spuścizną malarską Jerzego Turnaua.

Źródło: http://www.powiatprzeworsk.pl/aktualnosci/jerzy-turnau-1869-1925-ars-e-t-terra-wystawa-monograficzna,art2016/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

© 2013-2017 TeleVizja Przeworsk All Rights Reserved

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak przygotować się na upał – poradnik

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z panującymi upałami przedstawia poradnik jak postępować w tych dniach, by ustrzec się ich skutków.

Zamknij