Jan Rudnicki – Florystyczny rezerwat Husówka

                              Florystyczny rezerwat Husówka

„… roślina i dusza wciąż kwitną na nowo,
gdyż w kwieciu zawarty jest ich cel życia”
Władysław Biegański

Rezerwat Husówka położony jest w obrębie dużego kompleksu leśnego miejscowości Sietesz, gmina Kańczuga. Obejmuje fragment lasu stanowiący oddz. 16 i 21 Leśnictwa Lipnik, Nadleśnictwa Kańczuga, o powierzchni 71,96 ha. Nazwa pochodzi od przepływającego w pobliżu strumyka.

Położony jest on po stronie lewej (idąc od Sieteszy – 4 km) od przystanku PKS w Lipniku (na szczycie wzniesienia za leśniczówką skręcamy w lewo, drogą prowadzącą do tzw. lasu wielkiego). Jego współrzędne: 49°57’20” szer. geogr. północnej i 22°19’00” dług. geogr. wsch.

Należy do typu rezerwatów florystycznych w podtypie krzewów i drzew.
W rezerwacie obok charakterystycznego drzewostanu (buk, grab, olsza czarna, modrzew europejski) jest bujna warstwa krzewów i bogate gatunkowo runo.

Największą osobliwością florystyczną rezerwatu jest kłokoczka południowa (staphylea pinnata). Jest gatunkiem krzewu rzadkim, ginącym (w Polsce nieliczne stanowiska) objętym ochroną. Najwięcej jest jej po prawej stronie (ok. 500 m) od wjazdu do lasu.

„Obecnie powierzchnia miejsc rozproszonego i gromadnego występowania kłokoczki wynosi 2,15 ha tj. ok. 3% całego rezerwatu. Docelowo zasięg jej rozprzestrzeniania powinien dojść do ok. 10% powierzchni, bo na tyle ocenia się areał miejsc właściwych do rozwoju tego gatunku.”

Kłokoczka (w nazwie miejscowej częściej kokoczka) to krzew ciepłolubny (głównie Rumunia, Bukowina) o wys. do 4 m o kwiatach białych, czasem czerwonych na końcach płatków. Kwitnie w maju. Sadzona jest też jako krzew ozdobny. Wybiera miejsca słoneczne, półcieniste oraz dobrą glebę.

Dla Słowian miała znaczenie magiczne – posiadanie liści i korzeni chroniło przed złymi duchami, topielcami i wampirami. Na Ukrainie kołkami z drewna kłokoczki zatykano otworki wiercone w rogach bydła, co miało ustrzec je przed chorobami i zwiększać mleczność. Huculi z drewna kłokoczki wyrabiali flety pasterskie.2

U nas kłokoczka wykorzystywana była przez ludność w zwyczajach
i obrzędach religijnych. Wczesną wiosną łamane jej gałązki wkładano do wody. Gdy pojawiły się listki i pąki dawano je do palm wielkanocnych. Z nasion dawniej wyrabiano różańce („drzewo różańcowe”) oraz naszyjniki.

Jan Rudnicki
Redaktor Honorowy

S  I   E  T  E  S  Z
od czasów dawnych do współczesności
Część druga
POKŁOSIE

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tymczasowy areszt dla podejrzanego o zranianie 19-latka

Wczoraj Sąd Rejonowy w Jarosławiu postanowił o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy 20-letniego mieszkańca powiatu przeworskiego. Młody człowiek podejrzany

Zamknij