Informacja Archiwum Państwowego w Przemyślu

Szanowni Państwo

Kierownicy organizacji pozarządowych

Dostrzegając rolę i znaczenie działalności niepaństwowych jednostek organizacyjnych tj. partii politycznych, organizacji politycznych, spółdzielczych i innych organizacji społecznych, kościołów i związków wyznaniowych i innych niż wymienione niepaństwowych jednostek organizacyjnych, ich wpływ na kształtowanie rzeczywistości społecznej, gospodarczej, kulturalnej i politycznej zarówno w skali kraju jak i środowisk lokalnych, a także realizując zobowiązania wynikające z przepisów Ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach

(Dz. U. z 2011 r. Nr 123, poz. 698 i Nr 171, poz. 1016; art. art. 41 – 45) i wydanego na ich podstawie Zarządzenia Nr 16 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 10 grudnia 2012 r. w sprawie współpracy archiwów państwowych z podmiotami, których materiały archiwalne wchodzą w skład ewidencjonowanego  niepaństwowego zasobu archiwalnego, zwracam się do Państwa z propozycją nawiązania współpracy w zakresie postępowania z odziedziczoną i wytwarzaną w zarządzanych przez Państwo organizacjach dokumentacją, dokonania oceny jej wartości jako źródła informacji historycznej o działalności podmiotu i przedstawienia perspektywy jej zabezpieczenia w przyszłości jako części narodowego zasobu archiwalnego w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu. Mając świadomość Państwa niezależności i pełnej swobody w zakresie decydowania o sposobie postępowania i miejscu przechowywania wytworzonej przez Waszą jednostkę organizacyjną dokumentacji, a równocześnie zdając sobie sprawę z jej rangi jako źródła informacji o działalności tej jednostki i jej znaczenia dla regionu – jako organ terenowy działający w imieniu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych na obszarze powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego oraz przeworskiego zapraszam i zachęcam do współpracy z Archiwum Państwowym w Przemyślu, zarówno w procesie wytwarzania dokumentacji, jak również podejmowania decyzji o przekazaniu wytworzonych akt na wieczyste przechowywanie do naszego Archiwum.

Ze swej strony oferujemy specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie gromadzenia, zabezpieczania i udostępniania materiałów archiwalnych, które we wzajemnych kontaktach pomiędzy naszymi jednostkami może przybrać m.in. następujące formy współpracy:

I. pomoc doradczą poprzez udzielanie m.in. konsultacji, opinii czy też przeprowadzanie ekspertyzy archiwalnych w zakresie:

1. zarządzania całością posiadanej dokumentacji, jej selekcjonowania, wydzielania z niej materiałów archiwalnych i brakowania dokumentacji o czasowym znaczeniu praktycznym,

2. opracowania i ewidencjonowania materiałów archiwalnych, stanowiących zasób historyczny,

3. zabezpieczenia dokumentacji (pomoc konserwatorska);

II. organizowaniu wspólnych przedsięwzięć, a także inne formy kontaktów w zakresie:

1. popularyzacji narodowego zasobu archiwalnego i działalności Państwa jednostki,

2. działalności wydawniczej i wystawienniczej,

3. działalności informacyjnej.

Byłabym wdzięczna za przekazanie informacji o dokumentacji jaka dotychczas została wytworzona przez Wasz podmiot (organizacyjna: statut, regulaminy, protokoły walnych zebrań, zarządu, informacje o założycielach podmiotu; finansowa; aktowa; fotograficzna; elektroniczna), z jakiego okresu pochodzi, jaka jest jej ilość, czy zawiera jakieś przedakta odziedziczone po poprzednich wytwórcach.

Mając nadzieję na dalszą dobrą współpracę uprzejmie proszę o odpowiedź na niniejsze pismo lub kontakt bezpośredni w Archiwum Państwowym w Przemyślu przy ul. Lelewela 4. Osobą koordynującą działania w zakresie współpracy z jednostkami wchodzącymi w skład ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego jest kierownik Oddziału Nadzoru nad Narastającym Zasobem Archiwalnym mgr Artur Kiełt.

Z poważaniem

p.o. Dyrektora

Archiwum Państwowego w Przemyślu

mgr Anna Nowak

Źródło: powiat.przeworsk.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dni otwarte w Zespole Szkół Rolniczych w Zarzeczu

21 marca w pierwszy dzień wiosny do Zarzecza w słoneczną pogodę zjechało ok. 200 gimnazjalistów z powiatu przeworskiego i jarosławskiego.

Zamknij