Głos w sprawie niedawnych obchodów Roku Bolesława Prusa w Bibliotece Pedagogicznej w Przeworsku

Tradycją przeworskiej filii biblioteki pedagogicznej stały się już spotkania literackie organizowane od lat w tej placówce. W minionych latach miały te spotkania charakter sesji naukowych, poświęconych zagadnieniom życia literackiego i kulturalnego w Polsce, od lat dziewięćdziesiątych do czasów najnowszych. W ostatnich latach biblioteka chętnie włączała się także w obchody jubileuszowych rocznic literackich, organizując spotkania poświęcone Zbigniewowi Herbertowi (2008), Juliuszowi Słowackiemu (2009), Czesławowi Miłoszowi (2011).

Miniony rok 2012 obfitował w literackie jubileusze, został ogłoszony bowiem Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego (200. rocznica urodzin pisarza), ks. Piotra Skargi (400. rocznica śmierci). Uczczono także pamięć o Zygmuncie Krasińskim (w 200. rocznicę urodzin poety). Pod patronatem UNESCO rok 2012 ogłoszony został także jako Rok Bolesława Prusa – w 100. rocznicę śmierci pisarza.

W odpowiedzi na zainteresowanie lokalnego środowiska szkolnego, do którego biblioteka kieruje swoją ofertę edukacyjną i kulturalną, postanowiliśmy włączyć się w ogólnopolskie obchody Roku Bolesława Prusa. W ramach tych obchodów podjętych zostało wiele cennych inicjatyw, m.in. zainicjowano prace nad wydaniem dzieł wszystkich pisarza, zorganizowano wiele sesji i spotkań naukowych poświęconych biografii i twórczości autora „Lalki”.

W dniu 18. grudnia 2012 r. odbyło się w bibliotece pedagogicznej spotkanie literackie zorganizowane we współpracy z Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w Przeworsku, które ma tutaj swoją siedzibę.

Gościem spotkania był dr hab. prof. UR Kazimierz Maciąg z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor Maciąg w wykładzie nt. „Czy Bolesław Prus był ekonomicznym fantastą? Kariera finansowa Stanisława Wokulskiego w kontekście dziewiętnastowiecznych realiów ekonomicznych” poddał wnikliwej analizie literackiej dzieje kariery finansowej głównego bohatera „Lalki”. Przypomniane słuchaczom fakty z ekonomicznej kariery Stanisława Wokulskiego, który przy pomocy sprzyjających okoliczności i przyjaźni z Suzinem w kilka lat zdobył ogromny majątek, wywołały refleksję nad znajomością realiów społecznych i historycznych przez Prusa. Czy niedawny powstaniec, zesłaniec mógł zrobić taką karierę po powrocie z Syberii? Czy Wokulski był najbogatszym kupcem w ówczesnej Warszawie, jak zdaje się innym bohaterom powieści? Odpowiedzi na te i inne pytania doprowadziły uczestników wykładu do konstatacji, że Bolesław Prus był pisarzem nowoczesnym, świadomie wykorzystującym w powieści realia życia w XIX wieku. Literacki „zabieg” gwałtownego wzbogacenia się Stanisława Wokulskiego uczynił z niego postać jeszcze bardziej interesującą, ekstrawagancką, szczególnie w kontekście miłosnego wątku powieści. W swojej „arcypowieści” Bolesław Prus pokazał „ludzi czasu wielkiej zmiany”, jak pisał o bohaterach Prusa Stanisław Brzozowski, który zauważył, że od nich rozpoczyna się opowieść o polskiej nowoczesności.

Wygłoszony wykład stał się świetną okazją do świeżego spojrzenia na twórczość najwybitniejszego polskiego powieściopisarza. O aktualności jego twórczości nie wątpili także uczestniczący w spotkaniu literackim nauczyciele i uczniowie przeworskich szkół średnich.

Katarzyna Rudnicka

Zdjęcia Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6

Źródło przemysl.pbw.org.pl

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Włamywacz utknął w okiennej kracie

W policyjnych aresztach zakończył noc mężczyzna, który usiłował włamać się do budynku Muzeum w Przeworsku. O zdarzeniu policjantów poinformowała osoba,

Zamknij