CYFRYZACJA KINA WARSZAWA W PRZEWORSKU BLISKA ZAKOŃCZENIA

Od ponad dwóch lat Kino „Warszawa” przeżywa renesans! Po uruchomieniu cyfrowego projektora nastąpił dalszy etap cyfryzacji kina.

Dzięki zabezpieczonym w 2016 r. przez Burmistrza Miasta Przeworska Leszka Kisiela środkom finansowym w wysokości 90 000 zł zakupiono i uruchomiono sprzęt do wyświetlania filmów w formacie przestrzennym 3D. Pierwszy etap pozwolił na wyświetlanie wszystkich filmów oferowanych kinom w Polsce.

Nowoczesna technologia zapisu i odtwarzania pozwoliła przede wszystkim na wyświetlanie filmów w dniu ich ogólnopolskiej premiery. Krótko opisując, wspomniana technologia umożliwia zgranie filmu do projektora i odesłanie dysku do następnego kina. Projekcja jest możliwa po wykupieniu specjalnego klucza o określonym okresie ważności. W przeciągu dwóch i pół roku działalności frekwencja w kinie wyniosła blisko 52 000 osób. Mając na uwadze tak duże zainteresowanie postanowiono rozszerzyć ofertę kina o filmy wyświetlane w technologii przestrzennej 3D. Skierowana jest ona w szczególności do najmłodszych widzów, którzy lubią oglądać bajki. To właśnie najczęściej te filmy są produkowane w tej technologii, chociaż nie jest to zasadą.

Zakupiony sprzęt działa w systemie pasywnym tzn., że obraz do każdego oka wyświetlany jest z osobnego obiektywu (przystawka dwu-obiektywowa), nie ma więc efektu migotania, którego nie toleruje około 10 % społeczeństwa. Obraz jest stabilny, wysokiej jakości, a efekty zachwycają wszystkich.

Kierownictwo Miejskiego Ośrodka Kultury oraz pracownicy kina dokładają wszelkich starań, aby spełnić Państwa oczekiwania. Służy temu również nowoczesny system sprzedaży biletów, zakupiony ze środków PISF i budżetu miasta Pozwala on na zakup przez internet, co poza wygodą (można to zrobić w domu), jest znacznym zaoszczędzeniem czasu ponieważ widz udaje się od razu do sali kinowej z wydrukowanym lub przesłanym na tel. komórkowy biletem, bez potrzeby stania w kolejce do kasy. Całość zadania z przystosowaniem i modernizacja pomieszczenia kasowego zamknęła się w kwocie 40 000 zł.

Kino to nie tylko obraz ale również dźwięk. Cyfrowy format zapisu filmów daje twórcom nieograniczone  możliwości stosowania efektów dźwiękowych podkreślających i uzupełniających  akcje oglądane na ekranie. Aby w pełni wykorzystać i odtworzyć te efekty niezbędny jest cyfrowy system nagłośnienia, którego w naszym kinie jeszcze nie ma. Ale już niedługo! W połowie marca Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił wyniki sesji Programu Operacyjnego Rozwój Kin, w której złożony przez Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga wniosek o dofinansowanie zakupu systemu nagłośnienia do sali kinowej Kina Warszawa w Przeworsku uzyskał pozytywną ocenę i decyzją dyrektora PISF przyznano na ten cel 42 100 zł. Pozostała kwota w tej samej wysokości pochodzi ze środków Miejskiego Ośrodka Kultury. Po załatwieniu wszystkich formalnych spraw, podpisaniu umów i przeprowadzeniu niezbędnych procedur nastąpi realizacja ww. zadania i prawdopodobnie już w połowie roku z głośników w sali kinowej popłynie wysokiej jakości dźwięk.

Zakup systemu nagłośnienia będzie ukoronowaniem kompleksowej cyfryzacji kina, której ogólny koszt to ponad 400 000 zł. Środki na to zadanie pochodziły z różnych źródeł. Oprócz środków Miejskiego Ośrodka Kultury (ok. 80 000 zł), zadanie dofinansowała Gmina Miejska Przeworsk (ok. 120 000 zł), MKiDN (150 000 zł) oraz PISF (57 100 zł).

Źródło http://www.przeworsk.um.gov.pl/aktualnosci/2280-cyfryzacja-kina-warszawa-w-przeworsku-bliska-zakoczenia

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Akademia z okazji Dnia Kobiet w Zespole Szkół w Gaci

10 marca 2017 roku  odbyła się akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pana Tadeusza Kałamarza.

Zamknij