Bezpieczne zakupy

Coraz więcej osób korzysta z możliwości robienia zakupów za pośrednictwem Internetu. To wygodne, gdyż, nie ruszając się z mieszkania, można zamówić dowolny produkt, który otrzymamy z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety może się to również wiązać z ryzykiem, stania się ofiarą oszustwa. Policja radzi co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą coraz częściej podejmują sprawy min. dotyczące oszustw internetowych. Pomimo, że sprawcom tego typu czynów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, przestępstwa te zdarzają się coraz częściej.

Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących bezpiecznych zakupów w sieci:
•    Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
•    Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
•    Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
•    Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
•    Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
•    Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
•    Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
•    Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
•    Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i „dokumentacji”
•    Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zgłośmy się na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Źródło: podkarpacka.policja.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
VI Powiatowe Forum Kobiet

6 marca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się VI Powiatowe Forum Kobiet, zorganizowane przez Starostę Przeworskiego

Zamknij