Bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy używaniu piecyków gazowych i urządzeń grzewczych.

Na Podkarpaciu podczas zeszłego sezonu czad zabił 5 osób, natomiast 128 osoby zostały hospitalizowane. Od września tego roku podkarpaccy strażacy odnotowali 10 interwencji, 4 osoby trafiły do szpitala.

Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję informacyjną „NIE dla czadu”, która ma na celu edukowanie w kwestii zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych. W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu zgon może nastąpić już po kilku minutach. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejenie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla pozwoli na to, aby domy i mieszkania stały się bardziej bezpieczne.

Wojewoda podkarpacki w wydanym komunikacie przypomina właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, a szczególnie budynków jednorodzinnych i zagrodowych o obowiązku poddawania obiektów okresowym kontrolom stanu technicznego. Wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby spowodować zagrożenie życia i zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, np. katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, zatrucie gazem albo porażenie prądem elektrycznym, powinny być niezwłocznie usuwane. Kontrole stanu technicznego obiektów przed zimą, w ustawowym terminie do 30 listopada br. powinni przeprowadzić również właściciele i zarządcy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 000 m². Osoba dokonująca kontroli jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ nadzoru budowlanego.

Źródło rzeszow.uw.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
UROCZYSTA INAGURACJA NA UNIWERSYTECIE DLA SENIORÓW

Wczoraj, 9 października 2013 r., blisko 80 osób rozpoczęło rok akademicki 2013/2014 w przeworskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W miejskim ratuszu

Zamknij